آخرین اخبارپربازدیدترین اخبار


کد مطلب: 25529
تاریخ انتشار: ش, 1396/03/27 - 11:33
یادداشت/شهرام محمدی
نماینده کشی راه آهن اردبیل!
توسعه راه ریلی از اولویت های کاری دولت یازدهم بوده و ظاهرا در برنامه دولت دوازدهم هم مجددا بر این مهم تاکید شده است.

به گزارش ارس تبار،شهرام محمدی روزنامه نگار و مدرس دانشگاه در تحلیل پروژه راه آهن اردبیل اظهار کرد: راه آهن رشت- آستارا نه تنها تکمیل که به راه آهن باکو نیز متصل می شود. مقایسه زمان آغاز این پروژه با پروژه راه آهن میانه-اردبیل و توجه به مساله توجیه اقتصادی پروژه دوم در صورت حذف ادامه آن تا پارس آباد و عدم اتصال به راه  آهن آن سوی ارس، نگرانی های طبیعی را افزایش می دهد.

چندماه قبل از سال ۹۶، زیر فشار افکار عمومی و اصرار نمایندگان اردبیل، نوبخت رییس گیلانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به اردبیل می آید.شاه بیت این حضور، وعده علنی وی برای پرداخت دو هفته ای ۵۷ میلیارد تومان مطالبات پیمانکاران  و ارسال بودجه ۹۱ میلیارد تومانی برای سال ۹۶ این پروژه به مجلس با تخصیص ۱۰۰ درصدی است.

همه مسوولان این مهم را به فال نیک می گیرند تنها کسی که از این سفر و وعده های داده شده رضایت ندارد و آن را علنا نیز بیان می کند، رضا کریمی نماینده اردبیل است.او معتقد است اگر پروژه برای اتمام به ۱۱۰۰ میلیارتومان اعتبار نیاز دارد با این اعتبارات قطره چکانی حداقل یک دهه دیگر نیز اردبیلی ها سوت قطار را هم نخواهند شنید. وی اصرار دارد که دولت باید قبول کند بحث تهاتر ۷۰۰ میلیارد تومانی بابت بدهی قرارگاه خاتم به دولت، برای این پروژه عملیاتی شود تا شاهد اتفاق واقعی در این حوزه باشیم.

بودجه به مجلس می رود طبیعتا با اصرار و پیگیری نمایندگان استان و با وعده ای که کمیسیون عمران مجلس در سفر به اردبیل داده بود، اعتبار پیشنهادی دولت هم تصویب می شود.

اما ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ خبرگزاری فارس به نقل از خادمی، معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان می کند که از ۵۸ میلیارد تومان اسناد خزانه وعده شده نوبخت بابت طلب پیمانکاران تاکنون(یعنی ۲۳ خرداد)  فقط ۲۳ میلیارد تومان تخصیص یافته که تازه آن هم به دست پیمانکاران نرسیده است. از ۹۲ میلیاردتومان مصوبه بودجه سال جاری نیز تاکنون و علیرغم گذشت سه ماه از بهترین فصل کاری، ریالی هم تخصیص نیافته است!!!

کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس در سفر اخیر به اردبیل نیز با اشاره به بند دیگری از قانون بودجه کشور در خصوص توسعه ناوگان حمل و نقل ریلی اظهار امیدواری می کند که با احتساب همه اینها مجموع بودجه راه آهن میانه-اردبیل به ۲۵۰ میلیارد تومان برسد!!!موضوعی که محمد فیضی دیگر نماینده اردبیل هم در مصاحبه خود با آب و تاب به آن پرداخته و البته ارقام را بالاتر هم نشان می دهد و اظهار می دارد که ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار هم  از بازار سرمایه تحت عنوان صکوک براساس تعهد وزارت راه اختصاص خواهد یافت!!!

در دوره قبلی مجلس، نمایندگان را یا سرگرم بحث نشدنی فاینانس برای این پروژه  کردند که هرگز عملیاتی نشد و یا بحث توقف مسیر میانه-اردبیل و ایجاد خط ریلی جدید از مسیری دیگری!!! در این دوره نمایندگان اردبیل باید مراقبت کنند تا با فنون جدید کارشناسان مرکزنشین از قبیل سایر ردیف های موجود در قانون و بازار سرمایه و صکوک، مشغولیت جدیدی ایجاد نشود. وقتی دولت نتوانسته علیرغم وعده صریح خود در سال قبل و علیرغم گذشت ۳ ماه از  فصل کاری سالجاری نه مطالبات پیمانکاران را پرداخت کند و نه از بودجه به نام و مصوب ۹۱ میلیارد تومانی ریالی تخصیص دهد، دیگر چه امیدی به سایر بندهای قانون بودجه و تعهدات بدون ضمانت اجرایی وزارت راه از صکوک و ...!!!

هم معاون وزیر راه و هم رییس کمیسیون عمران و همه کارشناسان بازهم متفق القول گفته اند که با این وضعیت تخصیص اعتبارات امیدی به پیشرفت این پروژه نیست!!!

پروژه راه آهن اردبیل تقریبا از مجلس هفتم به یک پروژه نماینده کش تبدیل شده است.یعنی نمایندگان هم در دوره تبلیغات انتخاباتی بر محور آن سخن می رانند و هم در دوره نمایندگی. آنقدر سرگرم جلسات و مصاحبه های بی نتیجه در این ارتباط می شوند که چهار سال تمام می شود و راه آهنی که وجود ندارد می شود معیار ارزیابی آنها !!!

در واقع شواهد حاکی از آن است که همه باید بازگشتی منطقی و واقعی داشته باشند به دغدغه  سال گذشته رضا کریمی و اصرار وی در بحث تهاتر و واگذاری پروژه به قرارگاه خاتم. او با هوشیاری تمام از یک سو به شدت پیگیر اجرایی شدن و اتمام این پروژه است و از سوی دیگر مراقب است تا سرنوشت زندگی سیاسی خود را به زلف های آشفته این عروس هزار داماد گره نزد و نمره بی توجهی دولتها در کارنامه وی ثبت نشود.
اگر این بازگشت صورت نپذیرد نمی توان امیدواری چندانی برای قطار اردبیل داشت تا چه برسد به ادامه آن تا پارس آباد!!!  نمایندگان باید مراقبت کنند تا راه آهن به پاشنه آشیل آنها هم تبدیل نشود!

انتهای پیام/