آخرین اخبارکد مطلب: 10572
تاریخ انتشار: ي, 1392/12/18 - 21:21
ارس تبار: اصلاندوز بخشی با ۳۵۲ کیلومتر مساحت‌ در شهرستان پارس آباد مغان می باشد.

به گزارش ارس تبار،این بخش در شمال‌ غربى‌ استان‌ اردبیل‌ قرار گرفته‌ و از شمال‌ به‌ رود ارس‌، از شرق‌ به‌ بخش‌ مرکزی‌ (شهرستان‌ پارس‌ آباد) ، از غرب‌ به‌ استان‌ آذربایجان‌ شرقى‌ و از جنوب‌ به‌ شهرستان‌گرمی مغان‌ محدود است‌ . بخش‌ اصلاندوزاز دو دهستان‌ به‌ نامهای‌اصلاندوز وقشلاق‌غربى دارد. مرکز این‌ بخش‌ شهر‌ اصلاندوز می باشد که دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد.

یکى‌ از علل‌ اصلى‌ گسترش‌ اصلاندوز و تبدیل‌ آن‌ از یک‌ روستا به‌ نقطه شهری‌، فعالیتهای‌ عمرانى‌ در دشت‌ مغان‌ بوده‌ است‌. احداث‌ سد مخزنى‌ میل‌ مغان‌ در محلى‌ به‌ نام‌ قزل‌ قشلاق‌ واقع‌ در ۳ کیلومتری‌ اصلاندوز و از این‌ طریق‌ امکان‌ به‌ زیر کشت‌ بردن‌ ۹۰ هزار هکتار از اراضى‌ دشت‌ ، خود از عوامل‌ بنیادی‌ رشد این‌ محل‌ به‌ شمار مى‌رود، چنانکه‌ گروهى‌ از کارگران‌ و کارمندان‌ فنى‌ سازمان‌ آب‌ و برق‌ سد، در این‌ محل‌ زندگى‌ مى‌کنند.
شغل‌ اهالى‌ اصلاندوز به‌ طور سنتى‌ بیشتر زراعت‌، باغداری‌ و گله‌داری‌ است‌ و محصولات‌ کشاورزی‌ این بخش عمدتاً غلات‌ و حبوبات‌ است‌. شهر کوچک‌ اصلاندوز با برخورداری‌ از امکانات‌ و تسهیلات‌ محلى‌، مرکز خدمات‌ روستاهای‌ پیرامون‌ به‌ شمار مى‌رود.
فاضلاب برخی از محلات صدای مردم اصلاندوز را درآورده است
اصلاندوز علی رغم برخی از بخش و شهرهای محروم امید های فروانی برای توسعه دارد. این روزنه امید در دل اهالی اصلاندوز چندین و چند علت مختلف دارد. اما در کنار وجود نقاط قوت این بخش ، برخی از نقاط ضعف باعث شده است همواره اهالی اصلاندوز با آن سروکار داشته باشند.
یکی از این معضلات، بوی بد نامطبوع ناشی ازنشت فاضلاب در محله قره قباق اصلاندوز است که صدای مردم این محله را در آورد.
بوی نامطبوع ناشی از نشت لوله فاضلاب محدوده قره قباق یکی از مشکلات ساکنین این منطقه است، ولی به گفته اهالی قره قباق این مشکل دیگر طاقت فرسا شده و با وجود پی گیری های فراوان برای رفع آن همچنان تنها صدایی که به گوش می رسد سکوت مسئولین است.
اما در این میان برخی مسئولین نیز با وجود تلاش های ساکنین قره قباق همچنان مهر سکوت بر لب زده اند و انتظار فعالیت دوچندان از مسؤلین می رود.
یکی از اهالی قره قباق  بزرگترین مشکل محله قره قباق که در مجاورت کمپ توریستی سازمان آب اصلاندوز قرار دارد را بوی نامطبوع ناشی از فاضلاب این کمپ عنوان کرد و گفت: این مشکل چندین ماه است که باعث آزار و اذیت ساکنین قره قباق شده است.
وی  وضعیت بوی نامطبوع ناشی از فاضلاب را سرسام آوردانست و اظهار کرد: در روز هیچ اثری از بوی نامطبوع نیست و دقیقا شب که زمان استراحت و آسایش اهالی است بوی فاضلاب آزار دهنده همه جا را فرا می گیرد.
گفتنی است ،قره قباق که قبلا روستا بوده یکسالی است به شهر اصلاندوز ملحق شده و یکی از محله های این شهر محسوب می شود و جاده ای که از حریم این محله میگذرد یک جاده بین المللی است که مسافران آذری و سایر استانها ازاینجا تردد می کنند و لازم است مسئولین زودتر برای حل این مشکل دست بکار شوند.
اینترنت ، یکی از نیازهای اساسی دنیای فعلی
امروزه اینترنت برای بسیاری از ما، به واژه‌ای عامیانه تبدیل شده که حتی برای برخی از امور روزمره، مجبور به استفاده از آن هستیم. شبکه جهانی به شدت در حال گسترش است و هر روز شمار بیشتری خواسته یا ناخواسته به آن می‌پیوندند.همانطور که از سرعت پیشرفت علم و تکنولوژی کاملا اطلاع داریم استفاده از خدمات شهری و روستایی در بستر این فضا نیازمند زیر ساختهای بخش فناوری اطلاعات در سطح روستاها است.
متاسفانه عدم بهره مندی برخی از روستاهای اصلاندوز از اینترنت باعث شده است نسل جوان از دنیای مجازی دور شود. با وجود خدمات ارزنده نظام مقدس جمهوری اسلامی در تأمین امکانات مردم ، هنوزهم مردمان این بخش با مشکل بزرگ نبود اینترنت پرسرعت مواجه هستند که توجه بیشتر مسؤلین ذیربط را می طلبد.
گمرک ، چشم انداز توسعه بخش اصلاندوز
یکی از نقاط قوت بخش اصلاندوز ایجاد زمینه لازم برای گشایش گمرک می باشد که تلاش برای گشایش چند گمرک مرزی در منطقه مغان از سوی مسؤلین کشورمان دیده می شود.
خبر افتتاح گمرک در سه نقطه از منطقه مغان (آزادلوی گرمی ، تازه کند پارس آباد و اصلاندوز مغان) نور امید در دل اهالی منطقه ایجاد کرده است.
چندی پیش استاندار اردبیل در گفتگوی مطبوعاتی خود اظهار کرد : راه‌اندازی گمرک اصلاندوز یکی از مطالبات جدی مردم است که نسبت به اجرایی شدن آن اقدامات لازم را آغاز کردیم.
مجید خدابخش با اشاره به تردد روزانه بیش از ۳ هزار تبعه جمهوری آذربایجان به استان اردبیل از مرز بیله‌سوار مغان عنوان کرد: بیشتر این افراد با هدف استفاده از ظرفیت‌های درمانی به استان سفر می‌کنند.
وی با توجه به استعدادها و قابلیت‌های استثنایی منطقه، بخش کشاورزی، گردشگری و تجارت خارجی در اولویت سرمایه‌گذاری‌ها قرار دارد و دولت در این راستا از سرمایه گذاری‌ها حمایت می‌کند.

* گزارش از علی قاسمیان(سایت آزادلو) – منتشر شده در روزنامه همشهری

با استفاده از سایت ارس تبار

 

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اينجا ببينيد