آخرین اخبارکد مطلب: 5767
تاریخ انتشار: چ, 1392/04/12 - 17:24
ارس تبار:مدیر کل سازمان میراث فرهنگی استان اردبیل از بین 37 منطقه نمونه گردشگری استان اردبیل سبلان را شاخص ترین اثر طبیعی این استان معرفی کرد.

به گزارش ارس تبار،یحیی نقی زاده با بیان اینکه استان اردبیل در چهار حوزه تاریخ، طبیعت، اقلیم و فرهنگ دارای ظرفیت های مهم وشناخته شده است،بیان داشت: وجود ابناء و اماکن تاریخی، فرهنگی و جاذبه های طبیعی منحصر به فرد و بی بدیل استان اردبیل باعث شده تا این استان به قطب ملی گردشگری در کشور تبدیل شود.
 
وی افزود: موقعیت جغرافیایی و توپوگرافی خاص استان اردبیل در حوزه طبیعت کلکسیونی از جاذبه ها و چشم اندازهای طبیعی ایجاد کرده كه نشان از غنای طبیعی این منطقه دارد.
 
این مسئول با بیان اینکه 37 منطقه نمونه گردشگری در استان اردبیل وجود دارد، بیان داشت: بی تردید کوهستان سبلان شاخص ترین اثر طبیعی استان اردبیل است.
 
مدیر کل سازمان میراث فرهنگی استان اردبیل با اشاره به زیبایی های طبیعی استان اردبیل یادآور شد: این استان با داشتن 120 چشمه آب سرد و 60 چشمه آب گرم، کانون آب گرم های کشور شناخته شده است.
 
وی افزود: کوهستان سبلان، جنگل فندق لو، دشت های پر گل و رنگارنگ سبلان، جاذبه های منحصر به فرد منطقه شیروان دره سی، رودخانه زیبای ارس و طبیعت بکر حاشیه آن، باغات مشگین شهر، چشمه های بولاغلار و کوه آغ داغ در خلخال از مهمترین مناطق نمونه گردشگری استان اردبیل هستند.
 
آب و هوای مطبوع مهمترین جاذبه گردشگری اردبیل
 
مدیر کل میراث فرهنگی استان اردبیل با اشاره به اقلیم منحصر به فرد این استان از لحاظ اقلیمی و شرایط آب و هوایی اظهار داشت: وجود آب وهوای مطبوع این استان در بهار و تابستان باعث می شود تا خیل عظیمی از گردشگران در فصل مسافرت به اردبیل سفر کنند.
 
وی افزود: در حالی که تفاوت دمای هوای استان اردبیل با استان های همجوار در زمستان 4 تا6 درجه است این تفاوت دما در تابستان به 12 تا 18 درجه می رسد که نشان از اقلیم منحصر به فرد استان اردبیل دارد.
اردبیل ییلاق ایران زمین
نقی زاده ادامه داد: آب و هوای استثنایی استان اردبیل سبب شده تا این استان به عنوان ییلاق ایران زمین شناخته شود و به عقیده کارشناسان  گردشگری آب و هوای مطبوع استان اردبیل در فصل تابستان مهمترین جاذبه گردشگری این استان محسوب می شود.
 
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: تا کنون بیش از2هزار اثر تاریخی در استان اردبیل شناسایی که 800 مورد از آن  در فهرست آثارملی ثبت شده است.
 
این مسئول خاطر نشان کرد: استان اردبیل از لحاظ تاریخی دارای نقش پر رنگ و تاثیرگذار در شکل گیری تمدن ایرانی است و وجود آثار سکونت و حیات در اغلب نقاط این استان گویای اهمیت این منطقه در شکل گیری تاریخ پربار ایران است. 
 
نقی زاده تصریح کرد: در حال حاضر 10موزه فعال در استان وجود دارد که موزه چینی خانه، شیخ صفی الدین، باستان شناسی اردبیل، صنایع دستی اردبیل (حمام شیخ)، موزه نمین(صارم السلطنه)، باستان شناسی خلخال و مشگین شهر و موزه نیر از این جمله اند.
 
رئیس کل میراث فرهنگی استان اردبیل با تاکید براینکه استان اردبیل در تمام حوزه های گردشگری مهم و قابل توجه است ولی بعضی از این آثار بیشتر معرفی نشده اند ابراز داشت: جاذبه توریستی سبلان و دریاچه شورابیل و مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی، جنگل های فندقلو در نمین و آب گرم های سرعین و کوثر،گردنه اسالم خلخال، دشت زیبای مغان، حاشیه رود ارس، مجموعه طبیعی بولاغلار نیر و بازارچه مرزی بیله سوار از جمله مهترین اماکن و مناطق معرفی شده هستند.
 
وی با اشاره با اماکن پر بازدید استان اردبیل در ایام تعطیلات اظهار داشت: از بعد شهری، شهرهای اردبیل وسرعین و آب گرم های سرعین از لحاظ جاذبه های طبیعی، مجتمع تفریحی شورابیل و و بقعه شیخ صفی در حوزه تاریخی رکوردار جذب توریست در ایام نوروزدر استان اردبیل بودند.
 
این مسئول علت استقبال بیشتر مسافران نوروزی از مناطق پر بازدید را معرفی بیشتر این مناطق دانست و گفت: مناطق پر بازدیدی همچون آب گرم های سرعین امکانات زیر ساختی، تفریحی و اقامتی قابل قبولی دارند وبیشتر معرفی شده اند؛ بنابراین معرفی بیشتر و ایجاد زیرساخت مطلوب تعداد بازدید کنندگان را افزایش می دهد
 
افزایش تعداد روستاهای هدف گردشگری به 37 روستا
 
نقی زاده با بیان اینکه 12 روستای هدف گردشگری در استان اردبیل وجود دارد اظهار داشت: از 1100 روستایی که قرار است به منطقه نمونه گردشگری تبدیل شوند 25 روستا سهم استان اردبیل است که با احتساب این روستاها تعداد روستاهای گردشگری این استان به 37 روستا خواهد رسید.
 
وی تاکید کرد: روستا های استان اردبیل ظرفیت بالقوه ای برای تبدیل شدن به روستاهای هدف گردشگری دارند با همکاری بنیاد مسکن و اجرای طرح های هادی در روستا ها درصدد فراهم کردن بستر های لازم هستیم تا با استان اردبیل آشنا شوند.
 
منبع:سبلانه
انتهای پیام/

 

ارسال نظر