آخرین اخبارکد مطلب: 5091
تاریخ انتشار: ش, 1392/03/04 - 10:30
ارس تبار:پل خداآفرین یکی از آثار تاریخی استان آذربایجان شرقی در شهرستان خداآفرین واقع شده است.

به گزارش ارس تبار،پل خداآفرین یکی از آثار تاریخی استان آذربایجان شرقی که در شهرستان خداآفرین واقع شده است این پل از دو پل مستقل تشکیل شده است که قسمت هایی از یکی از این پل ها شکسته و نیمی از آن باقی مانده است؛ ولی پل دیگر کاملا سالم می باشد پل خداآفرین در نزدیکی سد خداآفرین و در چند کیلومتری روستای ساری جالو از توابع بخش منجوان قرار گرفته است.

این دو پل تاریخی به فاصله حدود100 متر از یكدیگر بنا شده اند كه به نام خداآفرین مشهورند اولین پل منسوب به قرن ششم هجری ( دوره سلجوقیان ) است طول این پل 160 متر است كه 120 متر آن متعلق به ایران و 40 متر آن متعلق به جمهوری آذربایجان است .

 

 

این پل از 15 طاقی جناقی و هلالی با ابعاد نامساوی تشكیل شده است اتكای پایه طاق ها بر صخره های طبیعی بستر رودخانه ارس ، علت عدم تساوی آنهاست مصالح ساختمانی این پل سنگ های قلوه و لاشه در قسمت پایه ها و آجر در ساختمان طاق ها، و ملات آن آهك و گچ است پل دومِ خداآفرین حدود 120 متر طول دارد و دارای 10 طاق است این پل منسوب به دوره ی صفوی است و از سنگ تراشیده با ملات گچ و آهك ساخته شده است.

 

منبع:سایت گردشگری ایرانستان

دیدگاه‌ها

سلام خسته نباشی برادر . برادر گرامی هر از چند وقت وقتی به سایت خداآفرین به روز نگاه میندازی یه نظر بزار شما که فاصله زیاد نداری با ما منتظر جواب شما
ارسال نظر