آخرین اخبارکد مطلب: 27868
تاریخ انتشار: س, 1398/04/11 - 19:40
معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیشرفت فیزیکی اجرای طرح ۴۲ هزار هکتاری پایاب سد خداآفرین در استان اردبیل به بیش از ۹۰ درصد رسیده و بزرگترین سامانه آبیاری جهان در این پروژه اجرا شده است.

به گزارش ارس تبار،علیمراد اکبری ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی اراضی ۴۲ هزار هکتاری پایاب سد خداآفرین در استان اردبیل به بیش از ۹۰درصد رسیده است اظهار داشت: پیش بینی می شود در صورت تامین آب مورد نیاز از سوی وزارت نیرو این اراضی تا پایان مهرماه سال جاری به زیر کشت برود.

ویاو با بیان اینکه هم اکنون ۵هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی مذکور زیر کشت محصولات باغی و زراعی قرار گرفته است ، افزود: ۲۵ هزار هکتار باقی مانده نیز آماده بهره برداری است.

معاون امور آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: کل اعتبار پیش بینی شده برای این پروژه بزرگ و ملی ۱میلیارد و ۴۷۰میلیون تومان برآورد شده که از این میزان ۱میلیارد و ۱۲۶میلیون تومان آن تخصیص یافته و بالغ بر ۱۰۶میلیارد تومان آن نیز پرداخت شده است.

اکبری با تاکید به اینکه در اجرای این طرح بیش از ۶۲۳ کیلومتر جاده بین مزارع ایجاد شده است، گفت:همچنین ۱۱هزار کیلومتر کانال کشی و لوله گذاری، ۲۳۲هزار قطعه انواع شیرآلات و بیش از ۱۲ میلیون انواع اتصالات استفاده شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در این پروژه ۱۵۰۰نفر به صورت مستقیم اشتغال داشتند و ۸۵ تا ۹۰درصد از آنان بومی بوده‌اند، افزود: ۴۵۰دستگاه انواع ماشین آلات سبک و سنگین نیز در این پروژه مورد استفاده قرار گرفته است.

بزرگترین سامانه آبیاری سنترپیوت جهان در ایران

اکبری با تاکید به اینکه در این پروژه بالغ بر ۱۹هزار هکتار از اراضی مجهز به سامانه‌ی سنتر پیوت می‌باشد، گفت: با در برگیری ۱۳هزار و ۵۰۰دستگاه، این پروژه بزرگترین سامانه آبیاری از این نوع در جهان محسوب می شود.

وی افزود: طرح انتقال آب در شبکه آبیاری و زه‌کشی پایاب سد خداافرین یکی از طرح های بزرگ و مهم کشور محسوب می شود که منابع آب آن توسط رودخانه ارس و سد مخزنی خداآفرین تامین می شود.

اکبری ادامه داد: همچنین سد تنظمی قیز قلعه سی نیز ۱۲ کیلومتر پایین تر از سد مخزنی مذکور برای تنظیم جریان های روزانه پیش بینی شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید به اینکه با اجرای کامل این طرح بزرگ و ملی تولیدانواع محصولات کشاورزی بیش از یک میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت،افزود: این طرح همچنین برای بیش از ۱۲ هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی پایدار خواهد کرد.

اکبری از دیگر مزایای این طرح را احداث صنایع تبدیلی تکمیلی جانبی و فراوری محصولات کشاورزی و جلوگیری از خام فروشی عنوان کرد و ادامه داد:توسعه و تولید محصولان کشاورزی در فضای بسته و گلخانه ای ،تاثیر مستقیم در رونق اقتصادی و امنیت غذایی در تراز ملی و استانی و همچنین محرومیت زدایی از دیگر اهداف این طرح بوده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: اجرای این طرح از سال ۹۳ با موافقت مقام معظم رهبری برای تخصیص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی آغاز شده است.

اکبری با بیان اینکه اجرای این طرح مرهون سیاست وزارت جهاد کشاورزی برای ارتقای راندمان تولید و رسیدن به رقم ۲میلیون و ۲۰۰ هزار هکتاری اراضی کشور به سامانه های نوین ابیاری بوده است ، گفت:علیرغم خشسالی‌های متوالی در سال های اخیر و کاهش میزان بارندگی به رقم بی سابقه ۱۶۸میلیمتر ،در سال آبی گذشته میزان تولید محصولات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن در سال ۹۲ به بیش از ۱۲۲ میلیون در سال ۹۷ رسیده است.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر