آخرین اخبارکد مطلب: 27608
تاریخ انتشار: پ, 1397/11/04 - 11:22
نمایندگان مردم در خانه ملت با پیشنهاد تحقیق و تفحص از نحوه قیمت‌گذاری و واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان موافقت کردند.

به گزارش ارس تبار،نمایندگان در نشست علنی روز (سه شنبه 2 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی با تحقیق و تفحص از نحوه قیمت‌گذاری و واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با 134 رأی موافق، 25 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس این گزارش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در قرائت گزارش تحقیق و تفحص تصریح کرد: دو مورد تحقیق و تفحص به کمیسیون اقتصادی با عناوین "تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان" و "تحقیق و تفحص از نحوه قیمت‌گذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان" ارجاع شد.

قرجه طیار یادآور شد: این کمیسیون پس ازدریافت پاسخ‌های کتبی دستگاه‌ تحقیق و تفحص شونده (سازمان خصوصی سازی) و قانع نشدن متقاضیان از پاسخگوهای ارائه شده، در تاریخ 13/8/97 به استناد ماده (212) آیین‌نامه داخلی مجلس با حضور متقاضیان تحقیق و تفحص و حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی تشکیل جلسه داد و در پایان کمیسیون با توجه به یکسان بودن اغلب محورهای تقاضاها ضمن ادغام هر دو تقاضای تحقیق و تفحص موضوع را در جلسه رسمی مورخ 27/8/97 با حضور 19 نفر از نمایندگان عضو به رأی گذاشته و نهایتاً ضرورت انجام تحقیق و تفحص در دستور کار قرار گرفت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در بیان محورهای تحقیق و تفحص تأکید کرد: بررسی نحوه قیمت‌گذاری به تفکیک زمین، کارخانجات و ماشین آلات، بررسی اهلیت خریدار، بررسی توان خریداران در اداره، افزایش سرمایه و آوردن تکنولوژی جدید و بررسی اختلافات دیرینه عشایر بر سر مالکیت واگذاری مذکور از محورهای انجام این تحقیق  و تفحص است.

نحوه واگذاری این شرکت اجحاف به حقوق مردم منطقه است

صدیف بدری با عنوان درخواست کننده این تحقیق و تفحص در بیان دلایل آن گفت: شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان با وسعت 63 هزار هکتار در شهرستان پارس آباد اردبیل واقع شده است که در سال‌های اخیر از شرکت کشت و صنعت پارس تفکیک شده و حدود 57 درصد خاک زراعی این شهرستان را به خود اختصاص داده است ضمن این که این شرکت ضامن توسعه منطقه به دلیل اشتغالزایی و توسعه بازار است به همین دلیل باعث مهاجرت مردم سایر مناطق به این بخش شده است.
نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و  سرعین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این شرکت از نظر وسعت و تنوع فعالیت‌های کشاورزی و دامپروری و یکپارچه بودن صنایع تبدیلی اراضی تحت اختیار با مالکیت دولتی در سطح کشور و ایجاد قطب توسعه منطقه در نقطه صفر مرزی متصل به اروپا و ایجاد تغییرات مهمی در نظام معیشتی مردم و ارتقاء دانش علمی و عملی در این منطقه بی‌همتا بوده و نحوه واگذاری آن اجحاف و ظلم سازمان خصوصی سازی به مردم این منطقه است کما اینکه دغدغه اهالی این منطقه این است که به سرنوشت نیشکر هفت تپه و ماشین سازی تبریز دچار نشود که قطعا با این روال واگذاری، بحران عظیم اجتماعی و اقتصادی این منطقه را تهدید می‌کند.

وی با اشاره به ایراداتی که به نحوه واگذاری این شرکت برمی‌گردد، تصریح کرد: بر اساس بررسی کارشناسانه و بازدید میدانی قیمت‌گذاری صورت گرفته فاصله زیادی با قیمت واقعی این مجموعه عظیم دارد کما اینکه بررسی وزارت اطلاعات این مهم را تأیید می‌کند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: قیمت زمین‌های زراعی این شرکت 3 هزار میلیارد تومان است و این بنگاه اقتصادی حدود 7 هزار و 700 میلیون مترمربع ساختمان، 10 رأس گاوهای شیری و گوساله و 210 دستگاه وسیله نقلیه مختلف و 240 میلیون مترمکعب حقابه اختصاصی است.

بدری اظهار کرد: قیمت کارشناسی برآورد شده این منطقه برای این مجموعه 3 هزار و 800 میلیارد تومان است که در فروش فعلی به نصف قیمت پایه فروخته شده و اگر اظهارات رئیس سازمان خصوصی سازی را مبنا قرار دهیم از مجموع قیمت فروش شرکت 1500 میلیارد مربوط به زمین بوده و  350 میلیارد تومان شامل تأسیسات و تجهیزات این شرکت می‌شود که در این صورت می‌توان به عمق مفت‌فروشی و فاجعه ملی پی برد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تأکید کرد: ابعاد فاجعه زمانی مشخص می‌شود که اگر 1700 میلیارد تومان قیمت واگذاری بر میزان اراضی شرکت تقسیم کنیم و تجهیزات و کارخانجات را صفر ریال در نظر بگیریم که در آن صورت قرار است سازمان خصوصی سازی ظرف 11 سال با اعمال 10 درصد سود اقساط بابت هر مترمربع 3 هزار و 700 تومان دریافت کند که فراتر از فاجعه است.

منبع: خانه ملت

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر