آخرین اخبارکد مطلب: 27413
تاریخ انتشار: چ, 1397/06/21 - 21:27
مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در ناحیه عشایری در یادداشتی نوشت:یک عزاداری مطلوب باید هم از حیث محتوا غنی باشد و از لحاظ ظاهری جذاب و زیبا.

به گزارش ارس تبار،محتوا باید مبتنی بر معارف اسلامی و قرآنی و دارای جنبه آگاهی بخشی و بصیرت افزایی باشد باید محتوای سخنرانی ها ، مداحی ها، و تعزیه ها، خالی از هرگونه کذب و غلو و انحراف باشد .
با توجه به اینکه آگاهی و شناخت حق مخاطب است متولیان عزاداری موظفند تمام تلاش خود را در راستای بصیرت مخاطب به کار گیرند به گونه ای که مخاطب جواب خیلی از سوالات خود را را گرفته باشد و احساس کند بعد از جلسه سخنرانی معرفتش نسبت به امام و ولایت بالا رفته است و بعد از مداحی و عزاداری نیز مراتب ارادت و محبتش به اهلبیت افزایش یافته است.
از لحاظ شکلی و ظاهری نیز مراسم عزاداری باید چنان آمیخته با هنر و دارای جذابیت باشد که نظر هر بیننده و شنونده را به خود جلب کند اما این امر مجوزی برای به وهن اندازی دین و مورد تمسخر قرار دادن دین و مذهبمان نیست و نیز مجوزی برای استفاده از ابزار آلاتی که ذاتا حرام و یا ایجاد مزاحمت برای مردم نیست.

سوال یادداشت:
ماه محرم چه ماهی است و چرا وقتی محرم فرا می رسد و نام حضرت سید الشهدا عالم گیر می شود همه مردم به اردوگاه امام حسین علیه السلام پناه می آورند و نسبت به حضرت اباعبدالله لحسین و یاران با وفایش ابراز ارادت می کنند و عشق ورزی به ایشان از هم سبقت می گیرند.
در متن سوال از این تعبیر استفاده شد که مردم در ماه محرم به اردوگاه امام حسین علیه السلام پناه می آورند .
تعبیر اردوگاه یک صحنه تقابل میان دو جبهه را و یا یک جبهه در مقابل چندین جبهه را تداعی می کند. با توجه به اینکه این قرن قرن زایش فرق و ایسم ها و مکاتب گوناگون است و هر کسی به هر انگیزه برای خود فرقه ای را تشکیل می دهد و سعی در جذب مردم به سمت خود دارد مکتب اسلام و بالاخص مذهب شیعه بیشترین سرعت رشد و جذب را دارد و بزرگترین راهپیمایی متعلق با راهپیمایی اربعین حسینی شیعیان است که در این راهپیمایی نه فقط شیعیان بلکه از تمامی ادیان مذاهب دنیا مشارکت می کنند از ن و مرد گرفته تا پیر و جوان فقیر و غنی سواره و پیاده از دور و نزدیک به زیارت حضرت سید الشهدا می روند.
این گرایش گسترده مردم نشان از جذابیت های شگفت آور اردوگاه حضرت ابا عبدالله است اما جذابیت های اردوگاه حسین علیه السلام چیست که دل همه انسانها را به خود جلب نموده است.
اردوگاه امام حسین علیه السلام صرفا یک اردوگاه نظامی نبود و برای کشورگشایی یا منازعه بر سر حکومت نبود بلکه حرکت امام حسین یک نهضتی الهی و انسانی بود علیه نظام طاغوتی و حیوانی.
امام حسین علیه السلام به عنوان یک انسان کامل و معصوم از هر عیب و نقص و گناه ، و مصداق کامل انسانهای مطهر به قصد اصلاح و تطهیر جامعه اسلامی از انحرافات فکری و رفتاری گام در عرصه مبارزه همه جانبه نهاد و هرگز در این راه سر تسلیم فرود نیاورد و حقیقت پیروزی خون بر شمشیر را در صفحه تاریخ رقم زد .
اولین جاذبه اردوگاه حضرت، مبارزه با حاکمیت جهل و شهوت بود ایشان به دنبال آزادی انسان از اسارت جهل و شهوت بود . قلب و جان امام حسین علیه السلام که منبع و معدن وحی الهی و علم الهی بود با علم و عرفان خود همانند خورشید نورانی هرگز میانه ای با جهالت نداشت و هرگز نور ظلمت جمع شدنی نیست از طرفی نیز روح ملکوتی امام تمنایی جز کمال و لقای الهی نداشت به آرزوهای شهوت پرستان به دیده تحقیر می نگریست و اسارت در بند شهر را راهی به ساحت ملکوتی امام نیست .
امام دنبال آزادی و زندگی آزادانه بود نه دنبال اسارت و زندگی ذلیلانه ، آزادی انسان از اسارت جهل و شهوت . ایشان اسارت در بند جهل و جاهلان و شهوت و شهوت پرستان را به منزله مرگ می دانست و می فرمود الموت فی حیاتکم مقهورین و الحیات فی موتکم قاهرین. یعنی زندگی همراه با ذلت اسارت زندگی نیست بلکه مرگ است و چنین انسانهایی مرده های متحرک هستند که خیال می کنند زنده هستند. اما در مقابل مرگ با عزت و در راه آزادی خواهی خود زندگی است و کسانی که در راه مبارزه با شهوت جان خود را از دست می دهند هرگز نمی میرند و نام و یاد آنها تا ابد نده و جاویدان خواهد ماند.
این حس ازادی خواهی اولین جذبه اردوگاه حسین است که تشنگان حقیقت و آزادی خواهی را به این سو جذب می نماید. باشد که شیعیان و جوانان جامعه ما نیز از این آب زلال با دستان حسین جرعه بنوشند و شیرینی همراهی با سرور آزادگان جهان را تجربه نمایند.

حجت الاسلام والمسلمین حسین اکبری

مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در ناحیه عشایری اصلاندوز

انتهای پیام/

 

ارسال نظر