آخرین اخبارکد مطلب: 27211
تاریخ انتشار: س, 1397/03/08 - 19:08
قائم مقام سازمان امور عشایر کشور گفت: برای اولین بار 7 هزار میلیارد ریال اعتبار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد و توسعه خدمات فنی، مهندسی و پشتیبانی فارغ‌التحصیلان فرزندان عشایر تخصیص یافته است.

به گزارش ارس تبار به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان اردبیل، شاهپور علایی‌مقدم ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل امور عشایر استان اردبیل با اعلام این که 7 هزار میلیارد ریال اعتبار برای اشتغال فارغ التحصیلان فرزندان عشایر کشور در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: با استناد به آمار موثق 38 درصد ازترکیب جمعیت کشور را در سال 1245عشایر زحمتکش و تلاشگر و تولید کننده تشکیل می‌دادند و تنوع اقلیم و گستردگی و پهناور بودن میهن اسلامی و استفاده ازچراگاه‌ها و مراتع طبیعی و برخورداری از نعمت آب دلیل عمده کوچ عشایر کشور بوده است.

 وی افزود: در حال حاضر 1 میلیون و 200 هزار نفر جمعیت عشایر مجموعاً 2 درصد از کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و این قشر زحمتکش در بهره‌وری از نیروی انسانی و بهره وری از منابع تولید در سطح جهانی شهره عام وخاص هستند.

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور تصریح کرد: سطح کل اراضی کشور در مجموع 164 میلیون هکتار است که از این میزان 150 میلیون هکتار آن در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیش از 75 درصد از منابع آب کشور در اختیار بخش کشاورزی است.

علایی‌مقدم ادامه داد: سطح اراضی مرتعی کشور 84 میلیون هکتار می‌باشد که از این میزان 34 میلیون هکتار آن تحت مدیریت عشایر کشور است که در بیش از 15 هزار سامانه عشایری مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

قائم مقام سازمان امور عشایر کشور افزود: قشر عشایر جزء کم توقع ترین اقشار جامعه هستند و بیشترین اثر گذاری را برای تولید و رونق اقتصادی کشور دارند.

وی بیان کرد: برای اولین بار هفت هزار میلیارد ریال اعتبار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد و توسعه خدمات فنی، مهندسی و پشتیبانی فارغ‌التحصیلان فرزندان عشایر تخصیص یافته است که برش‌های استانی نیز تعیین گردیده و در قالب هفت برنامه به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد که این هفت برنامه شامل تکمیل زنجیره گوشت قرمز، تکمیل زنجیره شیر و فرآورده‌های لبنی ، توسعه کشت گیاهان دارویی ، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی ، توسعه بوم‌گردی و گردشگری عشایری ، توسعه باغات در اراضی شیب دار ، ایجاد شرکت‌های تعاونی و تولیدی دانش بینان می‌باشد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر