آخرین اخبارپربازدیدترین اخبار


کد مطلب: 27181
تاریخ انتشار: پ, 1397/02/20 - 23:51
رییس آموزش و پرورش اصلاندوز از برگزاری جشنواره بازی های بومی محلی مدارس 7 گانه عشایری استان اردبیل در روستای ایدر اصلاندوز خبر داد.

به گزارش خبرنگار ارس تبار ،قدرت مهرآوران امروز در نشست خبری با اشاره به حضور دانش آموزان عشایری اصلاندوز در جشنواره بای های بومی محلی گفت:توفیق حاصل شد تا میزبانی جشنواره بازی های بومی محلی مدارس عشایری مناطق پارس آباد،بیله سوار،جعفرآباد،انگوت،گرمی و ارشق در مرحله استانی باشیم.

وی با بیان اینکه عشایر در دوران مختلف نقش مهم و بی بدیلی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایفا کرده اند افزود:زنده نگهداشتن آداب و سنن عشایر،تبیین نقش عشایر در پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس و صیانت از نظام از اهداف مهم برگزاری این جشنواره است.

رییس آموزش و پرورش اصلاندوز با بیان اینکه حدود 19 تیم از 7 منطقه استان در قالب 14 بازی در این جشنواره شرکت می کنند افزود:در این جشنواره حدود 169 دانش آموز که 80 نفر آن دختر و 89 نفر دیگر نیز پسران حضور خواهند داشت.

 

مهرآوران تقویت مهارتهای زندگی عشایری با استفاده از بازی های بومی محلی عشایر،تقویت هویت ملی و منطقه ای،غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان،آموزش مهارت های زندگی از طریق بازی و سرگرمی و فراهم نمودن زمینه همبستگی تعامل و دوستی را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره عنوان کرد.

وی با اشاره به حضور ناصری مدیر کل آموزش و پرورش استان اردبیل،امام جمعه اصلاندوز و کلیه مسئولان شهرستان و بخش در جشنواره بازی های بومی محلی اصلاندوز گفت:این جشنواره ساعت 9 صبح روز یکشنبه 23 اردیبهشت ماه در منطقه قیرمیزی یورد روستای ایدر برگزار می شود.

رییس آموزش و پرورش اصلاندوز تک تک دانش آموزان شرکت کننده در جشنواره را سفیران فرهنگی مناطق استان دانست و تصریح کرد:امیدواریم توانمندیها و پتانسیلهای گردشگری اصلاندوز را به دانش آموزان شرکت کننده در جشنواره بازی های بومی محلی بخوبی نشان دهیم.

مهرآوران با اشاره به میزبانی اصلاندوز برای برگزاری جشنواره گفت:با توجه به اینکه اصلاندوز بعنوان قطب اصلی و مرکزیت عشایر استان اردبیل را داراست و از بین 95 واحد آموزشی تعداد 57 واحد مدارس عشایری در اصلاندوز مستقر است و وجود سپاه ناحیه عشایری و همچنین برگزاری موففیت آمیز جشنواره های متعدد بازی های بومی محلی و آداب و سنن عشایر،این میزبانی به اصلاندوز داده شد که امیدواریم با تلاش مسئولان میزبان شایسته ای در استان اردبیل باشیم.

وی سخنرانی مدیر کل آموزش و پرورش استان،مراسم افتتاحیه،برپایی غرفه توانمندی های عشایر،غرفه شهدای بسیج عشایر،جشنواره غذاهای بومی محلی،برپایی آلاچیق،نمایشگاه صنایع دستی،اقتصاد مقاومتی و دست سازه های دانش آموزی و بازدید از جاذبه های گردشگی از جمله تپه نادری و  تالاب سدمیل و مغان را از جمله برنامه های جشنواره بازی های بومی محلی عنوان کرد.

رییس آموزش و پرورش اصلاندوز اظهار کرد:دانش آموزان شرکت کننده در جشنواره در بازی های اکینچی ام اکینچی،هفت سنگ،کوله قویلاما،چیلینگ آغاج،قیش گوتدی،قیش گوتردی،آی یخدی یخدی،توپ عربی،خی خی،بیا غافل نباش،هدفه آتدی،پاپاق اویونی،گیردگان اویونی،طاووس طاووس و گرگم و گله می برم به رقابت خواهند پرداخت.

وی در پایان از عنایات ویژه سرهنگ حسین زاده فرمانده سپاه ناحیه عشایری نسبت به محل برگزاری جشنواره بازی های بومی محلی قدردانی کرد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر