آخرین اخبارکد مطلب: 27148
تاریخ انتشار: پ, 1397/02/06 - 10:55
دشت مغان با داشتن خاک حاصلخیز و دمای مناسب، شرایط خوبی را برای کشت و زرع در این منطقه ایجاد کرده بطوري كه 23 نوع محصول در این منطقه برداشت می شود.

به گزارش ارس تبار،دشت مغان شمالی‌ترین جلگه‌ در استان اردبیل است که در شمال غربی ایران، در ساحل جنوبی رود ارس و در غرب درياى خزر قرار دارد ؛این دشت در حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار هکتار نیز وسعت دارد. دشت مغان از پنج شهر بیله سوار، پارس‌آباد، جعفرآباد، گرمی و اصلاندوز تشکیل شده و طبق منابع یک سوم این دشت در ایران قرار دارد و مابقی در جمهوری آذربایجان است.

حسن روحی مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان اردبیل در خصوص وضعیت مناطق بدون کشت دشت مغان با تاکید به  اینکه در حدود 200هزار هکتار از مراتع این دشت بدون زرع و کشت است ، گفت: در صورت ایجاد شبکه های آبیاری این زمین ها که در حال حاضر مورد استفاده دامداران قرار دارد را می توان مورد بهره برداری قرار داد. وی با بیان اینکه ایجاد سد خداآفرین سبب می شود تا 30هزار هکتار از این منطقه زیر کشت و زرع برود؛ گفت: هچنین 37 هزار هکتار دیگر نیز از این مراتع در حال اجرا است که امید می رود در سال آینده مورد کشت قرار گیرد.

روحی ادامه داد: در صورت تامین اعتبار تمامی این مناطق قابلیت کشت و زرع را دارند.

مدیر زراعت استان اردبیل با بیان اینکه دشت مغان از پنج شهر بیله سوار، پارس‌آباد، جعفرآباد، گرمی و اصلاندوز تشکیل شده‌ و طبق منابع یک سوم این دشت در ایران قرار دارد و مابقی در جمهوری آذربایجان است، گفت: خاک حاصلخیز و دمای مناسب، شرایط خوبی را برای کشت و زرع در این منطقه ایجاد کرده که 23 نوع محصول در این مناطق برداشت می شود.

کشت 80 درصد بذر ذرت مورد نیاز کشور در دشت مغان

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه 80درصد بذر ذرت مورد نیاز کشور در این منطقه صورت می گیرد ، افزود: محصولات زراعی همچون گندم، جو ،کلزا، آفتابگردان، چغندرقند ، پنبه و محصولات زراعی توان کشت در این منطقه را دارند ؛ البته میزان باغات این منطقه کمتر و به صورت پراکنده است. مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: سطح برداشت کلزای آبی در این استان 9 هزار و 50 هکتار و کلزای دیم یک هزار و 700 هکتار می باشد که پیش بینی می شود از این میزان سطح زیر کشت امسال بیش از 26 هزار تن کلزا برداشت شود.

حسن روحی با اشاره به افزایش سطح زیر کشت و تولید کلزا در سال جاری نسبت به سال گذشته افزود: میزان تولید این محصول در سال گذشته 14 هزار و 180 تن بود که امسال تولید این محصول نسبت به سال گذشته 45 درصد افزایش می یابد.

روحی در خصوص وضعیت آبیاری این منطقه نیز گفت: در حال حاضر 90هزار هکتار از اراضی این دشت به شبکه آبیاری سطحی مجهز هستند  و در حدود ۱۰ هزار هکتار نیز آبیاری به صورت سنترپیوت ها آبیاری می شوند.

وی در پایان با بیان اینکه خوشبختانه به دلیل شرایط مساعد در این منطقه دچار سرمازدگی باغات نشده ایم، افزود: البته این اتفاق در سایر باغات استان اردبیل که خارج از این دشت قرار گرفته اند، افتاده است.»

لازم به ذکر است که دشت مغان در استان اردبیل از بهترین شرایط زرع و کشت برخوردار است  و امید می رود مسئولین با حمایت های شایسته و برنامه ریزی های درست علاوه بر رسیدگی و احیای بافت کشاورزی مناطق مرزی که با مشکل آب رسانی نیز مواجه اند ؛ به این مناطق نیز از صندوق توسعه ملی اعتبار تخصیص دهند.

خوشبختانه شرایط حاکم بر این دشت نسبت به سایر دشت های جنوبی و مرکزی کشور به سبب موقعیت جغرافیایی و آب مورد نیاز، بسیار بهتر است. به طور مثال در بخش هایی از دشت عباس که در ایلام و خوزستان قرار دارد، وزارت نیرو اجازه یک فصل کشت را به کشاورزان داده است و همچنان اصرار به کشت در این منطقه می شود، اما در خصوص دشت هایی که مشکل آبی در آنها وجود ندارد؛ متاسفانه شاهد برنامه ریزی مناسبی در این موضوع  در این مناطق نیستیم.

منبع: عصر اقتصاد

انتهای پیام/

 

ارسال نظر