سایتهای ادارات

بخشداری اصلاندوز

 آخرین اخبارپربازدیدترین اخبار


کد مطلب: 26926
تاریخ انتشار: ش, 1396/11/28 - 17:45
مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان در جمع اساتید دانشگاه محقق با بیان اینکه 51 تالاب در کشور ثبت شده است به تشریح وضعیت تالاب های دریاچه نئور و سد میل مغان پرداخت.

به گزارش ارس تبار ،محمد خداپرست مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان ظهر امروز در همایش تالاب ها برای آیندگان شهرها به تبیین مفاهیم تالاب و زیست محیط پرداخت و گفت: طرح مطالعاتی جهت اجرایی کردن مناطق 4 گانه محیط زیست استان همچون آق داغ و دامنه سبلان انجام شده و موارد در حال اجرایی شدن است.

وی در ادامه سخنان خود به علل تأخیر در ثبت تالاب بین المللی سد میل مغان در فهرست جهانی پرداخت و گفت:در این موضوع با آب منطقه ای استان اختلاف نظرهایی داریم که امید می رود با حل و فصل آن، این تالاب بین المللی در کنوانسیون رامسر نیز به ثبت برسد.

خداپرست تنوع زیست محیطی در تالاب سد میل مغان را یاداور شد و گفت:شش گونه حیات وحش این تالاب در معرض تهدید است و از سویی این تالاب به دلیل اینکه محل زادآوری گونه های حیات وحش ماهیان و پرندگان آبزی است، اهمیت اکولوژیکی قابل توجهی دارد.

وی در ادامه سخنان خود به بیان علت های در خطر افتادن تالاب بین المللی نئور پرداخت و گفت: ورود گونه های مهاجم، عدم مدیریت حضور گردشگران در پیرامون تالاب ها، از بین رفتن پوشش گیاهی و صید و شکار بی رویه از جمله عوامل تهدید تالاب های استان بخصوص تالاب های تئور و میل مغان است.

 مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان در ادامه سخنان خود اقدامات سازمان حفاظت از محیط زیست در خصوص تالاب ها را یاداور شد و گفت: مدیریت زیست بومی تالاب ها با مشارکت جوامع بومی محلی مورد تاکید است.

خداپرست با بیان اینکه 169 کشور با 2285 عنوان تالاب در کمیسیون رامسر ثبت شده است، گفت:در مجموع 220میلیون هکتار در خصوص تالاب ها در جهان به ثبت رسیده که در این میان 35 تالاب ایرانی در فهرست جهانی ثبت شده اند.

وی افزود:در وضعیت فعلی ۶۴ عرصه آبی در استان شناسایی شده که از این میان تعداد۵۱ تالاب استان، ارزش زیستگاهی داشته و هشت  مورد نیز دارای منشا طبیعی است.

 مدیر کل حفاظت از محیط زیست استان به شعار سال حفاظت محیط زیست نیز اشاره کرد و گفت:ما ناگزیر به حفاظت از تالاب ها و منابع طبیعی خود هستیم چونکه در توسعه روزافزون شهری اگر منابع طبیعی مورد توجه جدی قرار نگیرد در آینده ای نه چندان دور گرفتار مشکلات و مسائل جدی و جبران ناپذیری خواهیم شد.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر