آخرین اخبارکد مطلب: 26853
تاریخ انتشار: ش, 1396/11/14 - 14:21
همزمان با دهه مبارک فجر مراسم روز جهانی تالاب با حضور مسئولان و دانش آموزان دبیرستان دخترانه راه زینب(س) اصلاندوز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ارس تبار،دوم فوریه،13 بهمن مصادف با روز جهانی تالاب‌ها است که هر سال مراسمی به مناسبت این روز جهانی و با هدف تاکید بر حفظ و نگهداری از این اکوسیستم‌های حیاتی و استفاده پایدار از آنها در سراسر جهان و شهر مرزی اصلاندوز مغان برگزار می‌شود.

بدین جهت پیش از ظهر امروز شنبه و همزمان با دهه مبارک فجر مراسم روز جهانی تالابها با حضور بخشدار اصلاندوز،رئیس اداره محیط زیست شهرستان پارس آباد،جانشین فرمانده سپاه ناحیه عشایری،فرمانده مرکز آموزش مرزبانی شهید مدنی اصلاندوز،مسئولان و دانش آموزان دبیرستان دخترانه راه زینب(س) در محل تالاب سدمیل و مغان برگزار شد.

پرنده نگری،تشکیل زنجیره انسانی و برگزاری کارگاه آموزشی در دبیرستان دخترانه راه زینب(س) از برنامه های اجرا شده در این همایش بود.

سیدعباس مینایی بخشدار اصلاندوز در حاشیه این همایش به خبرنگار ارس تبار با اشاره به نقش تالاب ها در زندگی انسانها گفت:حفاظت از تالاب سد میل و مغان از اهمیت خاصی برخوردار است.یقینا تالاب سدمیل مغان مکانی برای جذب گردشگر و صنعت توریسم دارای اهمیت ویژه ای خواهد بود.

وی با اشاره به الویت های دولت بخصوص استاندار اردبیل و فرماندار شهرستان پارس آباد در خصوص تالاب سد میل و مغان گفت:این تالاب پتانسیل فراوانی برای ثبت در کنوانسیون رامسر دارد.

بخشدار اصلاندوز افزود:برای توسعه توریسم و گردشگری منطقه در کنار این تالاب با حفظ حریم زیست محیطی و منابع طبیعی تفرجگاهی در نظر گرفته شده است و اعتبارات اولیه تخصیص داده شده و عملیاتی خواهد شد.

یوسف مهدی زاده، معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل نیز گزارش و مشخصاتی از وضعیت تالابهای استان بوسیله پاور پوینت برای شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی ویژه دانش آموزان دبیرستان دخترانه راه زینب(س) اصلاندوز ارائه کرد.

وی در گفت و گو با خبرنگار ارس تبار از ثبت 51 تالاب ثبت شده در سطح استان خبر داد و گفت:این تالاب ها ارزش زیستگاهی دارند که تالاب سدمیل مغان نیز با توجه به ورود 72 گونه انواع پرنده کمیاب و در خطر انقراض دارای ارزش زیستگاهی بوده و ثبت این تالاب در کنوانسیون رامسر در دست اقدام است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل تغذیه و تخلیه آبهای زیرزمینی،تنظیم جریان آب،حفاظت در برابر نیروهای طبیعی،حفظ و نگهداری مواد غذایی،منبع تولید فراوردهای طبیعی،تفرج و توریسم،اهمیت اجتماعی و فرهنگی،اهمیت پژوهشی و آموزشی،حفظ فراینده ها و سیستم های طبیعی و اهمیت جهانی تالابها را از جمله موارد اهمیت حفاظت تالابها عنوان کرد.
اصلاندوز در 200 کیلومتری شمال غربی استان اردبیل واقع شده و در همسایگی شهر هورادیز جمهوری آذربایجان است.

 

ارسال نظر