آخرین اخبارپربازدیدترین اخبار


کد مطلب: 26788
تاریخ انتشار: ي, 1396/11/01 - 08:17
بررسی‌های علمی نشان می‌دهد تک فرزندی عامل شیوع افسردگی در بین کودکان استان اردبیل بوده و بخش اعظمی از آن به عدم توجه و ارزش‌گذاری به رفتارهای کودک بازمی‌گردد.

به گزارش ارس تبار به نقل از مهر، اگر زمانی بیماری افسردگی روحی روانی در بین بزرگسالان شایع بود، به عقیده کارشناسان امروز در بین کودکان نیز بروز و ظهور داشته و روند رو به رشد آن نگران‌کننده است.

معاون بهداشتی علوم پزشکی استان اردبیل در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: بررسی‌هایی در بین کودکان که گروه سنی پنج تا ۱۸ سال را شامل می‌شود، انجام شده که نشان می‌دهد افسردگی، پرخاشگری و بیش فعالی؛ اختلالات روانی رایج در بین کودکان این استان است.

بابک نخستین تصریح کرد: این مطالعه در بین ۹ هزار و ۶۸ کودک انجام شده که در هر هزار نفر، حدود ۱.۵ درصد گرفتار افسردگی و در هر هزار نفر حدود ۲.۲ درصد گرفتار پرخاشگری بودند.

وی با بیان اینکه میزان اختلال بیش فعالی یک در هزار است، اضافه کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد مشکلات تربیتی در بروز و ظهور این اختلال‌ها مؤثر بوده است.

کودک پله آمال پدر و مادر می‌شود

معاون بهداشتی علوم پزشکی استان با بیان اینکه شخصیت روانی یک انسان در کودکی شکل می‌گیرد، اضافه کرد: در مصاحبه با کودکانی که از یکی از سه اختلال ذکر شده رنج می‌برند، مشاهده شد طرح مشکلات و مسائل اقتصادی در منزل و مشاجرات والدین در کنار کودکان تجربه این گروه از کودکان بوده است.

به گفته وی عدم توجه و ارزش‌گذاری به رفتارهای کودک و عدم درک نیازهای کودک از جمله بازی و سرگرمی در بروز و ظهور این اختلال‌ها مؤثر بوده و مواردی از جمله تک فرزندی، بی‌توجهی به ایجاد محیط سالم تربیتی و توجه صرف والدین به تربیت مادی منجر به بروز مشکل می‌شود.

نخستین افزود: از سویی متأسفانه در اغلب خانواده‌ها والدین سرخوردگی و آرزوهای دست نیافته خود را به کودکان انتقال می‌دهند و بدون در نظر گرفتن قابلیت‌ها و خواسته‌های کودک وی را مجبور به تحقق آرزوهای مورد علاقه خود می‌سازند.

معاون بهداشتی علوم پزشکی استان اضافه کرد: نمونه این معضل را می‌توان در تحمیل رشته تحصیلی خاص به کودک مشاهده کرد که در ادامه اثرات سویی بر روند تحصیل و اشتغال وی دارد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر