آخرین اخبارکد مطلب: 26736
تاریخ انتشار: پ, 1396/10/21 - 22:28
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت:تالاب سد میل مغان مراحل نهایی ثبت در کنوانسیون بین‌المللی رامسر را سپری می کند.

به گزارش خبرنگار ارس تبار،تالاب سدمیل مغان اصلاندوز در سه کیلومتری جنوب غرب این شهر واقع شده و یکی از پتانسیلهای عظیم گردشگری و توریستی در شمال استان اردبیل محسوب می شود که نیاز است مسئولان برای ایجاد تفرجگاه در ساحل این تالاب اقدام کنند.

محمد خداپرست مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت:تالاب سد میل مغان به دلیل غنای تنوع زیستی و دارا بودن حیات وحش منحصر به فرد و مهاجرت سالانه بیش از 20 هزار قطعه انواع پرندگان مهاجر در حال گذراندن مراحل نهایی برای ثبت در کنوانسیون بین‌المللی رامسر به عنوان تالاب بین‌المللی است.

 

وی با تاکید بر اینکه گونه غاز پیشانی سفید کوچک جزو گونه های حمايت شده است گفت: هرساله با حضور کارشناسان محیط زیست، پایش پرنده حمایت شده غاز پیشانی سفید در تالاب سد میل مغان انجام و هرگونه شكار و صيد این گونه ممنوع بوده و با متخلفان به شدت برخورد می شود.

وی افزود:امسال بيش از 100 قطعه غاز پیشانی سفید کوچک وارد تالاب سدمیل مغان اصلاندوز شده اند که با توجه به قرار گرفتن این گونه در فهرست در معرض تهدید اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) اهمیت حفاظت از این گونه بیش از پیش نمایان می شود.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اردبیل تدوین و اجرای برنامه عمل حفاظت و مدیریت گونه های جانوری در معرض خطر تهدید را یکی از اولویت های اجرایی سال جاری و در طول برنامه پنج ساله ششم توسعه عنوان کرد و افزود:در حال حاضر دو برنامه عمل حفاظت و مدیریت گونه های غاز پیشانی سفید کوچک و خرس در دستور کار اداره کل حفاظت محیط زیست اردبیل قرار دارد.

به گزارش ارس تبار،غاز پیشانی سفید کوچک همه ساله، شهرستان پارس آباد و تالاب سدمیل اصلاندوز را جهت زمستان گذرانی انتخاب می‌کند.

 

هاشم میرزانژاد رییس حفاظت محیط زیست شهرستان پارس آباد نیز گفت:ورود هزاران پرنده مهاجر به تالاب ها و آب‌ بندان‌های شهرستان پارس آباد و اصلاندوز با سرد شدن تدریجی هوا و نزدیک شدن به روزهای سرد سال آغاز شد.

وی افزود:هر سال، از زمان آغاز نخستین بارش‌های پاییزه در مناطق سردسیری روسیه و شمال اروپا، تعداد زیادی از گونه‌های مختلف پرنده با مهاجرت به نوار غربی کشور، تالاب‌ها و آب‌بندان‌های شهرستان پارس آباد و اصلاندوز را برای زمستان‌گذرانی خود انتخاب می‌کنند.

 

 

انتهای پیام/

 

 

 

ارسال نظر