آخرین اخبارپربازدیدترین اخبار


کد مطلب: 26713
تاریخ انتشار: د, 1396/10/18 - 23:15
از پیش‌‌بینی سقوط نظام تا تلاش برای ایجاد جنگ قومیتی در ایران!
اهانت نماینده پارلمانی جمهوری آذربایجان به ترک‌‌های ایران درپی عدم بروز آشوب در تبریز
در طی هفته گذشته خروجی اخبار و رسانه‌‌های جمهوری آذربایجان به طور کلی به تریبونی برای انتشار اخبار ضد ایرانی تبدیل شده و اخبار سراسر دروغ و بعضا اهانت آمیزی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران در مدیای این کشور منتشر شد.

به گزارش ارس تباربه نقل از آناج، در روزهای گذشته شاهد اعتراضات مردم به مشکلات معیشتی نظیر تورم و گرانی و همچنین تجمعات مالباختگان موسسات اعتباری بودیم که طبق شواهد و قرائن موجود با دخالت‌‌های مالی و اطلاعاتی سرویس‌‌‌های بیگانه به برخی اغتشاشات در شهرها کشیده شد.

در اینجا قصد داریم تا بخشی از اظهارنظرها در رسانه‌‌های جمهوری آذربایجان درباره اغتشاشات اخیر را مرور کنیم.

به نظر می رسد جمهوری آذربایجان با نوعی سردرگمی در مواجهه با اخبار اعتراضات کار مواجه بود و در حالی که حکمت حاجی اف سخنگوی وزارت خارجه این کشور در یک اظهار نظر کوتاه اعلام کرد: "آرزو داریم حوادث در ایران مطابق با قوانین این کشور و به صورت صلح آمیز حل شود" اما رسانه‌‌‌ها راه خود را ادامه داده و تمام تلاششان را برای تحریک احساسات مردم انجام دادند.

در طی هفته گذشته خروجی اخبار و رسانه‌‌های جمهوری آذربایجان به طور کلی به تریبونی برای انتشار اخبار ضد ایرانی تبدیل شده و اخبار سراسر دروغ و بعضا اهانت آمیزی نسبت به نظام جمهوری اسلامی ایران در مدیای این کشور منتشر شد.

روزنامه مساوات در تاریخ 12 دی ماه با انتشار یادداشتی تحت عنوان" 2018، سال سناریوی ایران" سعی کرده تا تعجب خود را از عدم اعتراض برخی شهرها نشان دهد و نوشته است: "کشورهایی وجود دارد که وقتی در آنجا مردم دست به تظاهرات می‌‌زنند اولین سوالی که به ذهن می‌‌آید این است که آنها دیگر چه می خواهند، در مقابل کشورهای دسته دوم وجود دارد که در آنجا وقتی هیچ حادثه‌‌ای رخ نمی‌‌دهد تعجب آور است و سوال می‌‌شود این مردم تا کی می‌‌خواهند بخوابند؟ ایران از کشورهای دسته دوم است."

نویسنده‌‌ی این یادداشت که خود نیز به اصطلاح از غربگرایان معترض به سیاست‌های دیکتاتوری در جمهوری آذربایجان می‌‌باشد، آورده است:" جستجوی اصلاحات حقیقی، آزادی و دمکراسی در چهارچوب سیستم سیاسی موجود در ایران کار بی فایده‌‌ای است. هر بار تحت عنوان "اصلاح گر" یک روحانی و یا سایه سیاسی آنها سر حکومت می‌‌آید و سعی می‌‌کند با وعده‌‌های خود عمر سیستم سیاسی را طول بدهد و جامعه هیچ نفعی نمی برد."

این نویسنده در ادامه نیز سعی می‌‌کند تا ایران هراسی را با تفکرات سلفیت ادامه دهد و می‌‌نویسد: "(ایران) تفکر شیعی را ایدئولوژی دولتی خودش اعلام نموده و بر اساس آن معماری ژئوپلیتیک خود را شکل می‌‌دهد و این برای منطقه خطرناک است."

سایت روزنامه مساوات نیز که در این ایام به سختی از نظام ایران انتقاد می‌کند در مطلبی تحت عنوان "آیا ایران از سرنوشت برادر خود عبرت خواهد گرفت؟" با تشبیه نظام جمهوری اسلامی با سال‌‌های انتهایی حکومت شوروی سوسیالیستی می‌نویسد: "علل زیادی موجب فروپاشی شوروی شد. روند سریع تسلیح ، صدور انقلاب سرخ، کمک به ده‌‌ها کشور فقیر به رغم فقر خود شوروی، محاصره شدن از طرف توسط دولت‌‌های قدرتمند و لیبرال و ناتوانی در رقابت با دولت‌‌های دنیا و.... رهبران شوروی خیلی پیر شده بودند و نمی‌‌توانستند با همتایان جوان خود که از طریق انتخابات در کشورهای دموکراتیک به روی کار آمده بودند، رقابت کنند. دیوانسالاری در در راس شوروی و قحطی بر کشور حکمفرما شده بود و در تمامی بخش‌‌ها رکود حاکم بود. رهبران پیر شوروی نمی‌‌توانستند روند پس روی را متوقف کنند.

یکی از علل اصلی حوادث جاری در ایران نیز تلاش دولت این کشور برای صدور انقلاب به سایر کشورها، هزینه کردن میلیاردها دلار برای سرپا نگه داشتن رژیم های دیکتاتوری و ناخرسندی ملت از این وضعیت و حتی اعتراض شدید ملت به آن است. علاوه بر این، تسلیح سریع و جاه طلبی و ماجراجویی برای دستیابی به سلاح هسته‌‌ای نیز در ایران وجود دارد. "

در تاریخ 13 دی ماه نیز سایت "جبهه" که ارتباط نزدیکی با رژیم صهیونیستی دارد در مصاحبه‌‌ای با نورالله یف رئیس جبهه خلق آذربایجان، نقش دایه‌‌ی مهربان تر از مادر را بازی کرده و خود را نگران مردم آذربایجان - که از آنها با نام "35 میلیون هم تبار" نام می‌‌بردند - نشان دادند.

نورالله یف در مورد تظاهرات اعتراضی در ایران گفته بود:"... اعتراضات و تظاهراتی که در ایران شروع شده مبارزه ملی و آزادی نیست، بلکه مقاومت در مقابل یک رژیم دینی است... ما در مرحله اول باید به فکر 35 میلیون آذربایجانی باشیم، چرا که آنها نیز از این حوادث آسیب می‌‌بینند. آذربایجان شمالی که دارای یک جمعیت 10 میلیونی است در حال حاضر مشکلات زیادی دارد و مشکلات مانع از آن است که ما از آذربایجان ج ن و ب ی مراقبت کنیم. ما می‌‌دانیم که در آذربایجان ج ن و ب ی جنبش آزادی ملی توسعه خواهد یافت و آذربایجان دیر یا زود واحد می شود."

نورالله یف در ادامه آشکارا از آماده بودن برای سازماندهی و کمک  به اعتراضات گفته و ادامه می دهد: "باید هموطنان جنوبی ما نسبت به سیاست ایران اعتراض کنند و برای این کار باید سازماندهی شوند. ما آماده ایم در این مساله به هموطنان جنوبی مان کمک کنیم."

 و نهایتا نیز تفکر لائیسیته را به زعم خودش انتشار داده و می‌‌گوید: "کشورهای اسلامی از تکنولوژی عقب مانده‌‌اند. شرایط فعلی ایران مدیریت را به عقب می‌‌راند. ما طرفدار آن هستیم که در ایران دین از دولت جدا باشد. توسعه حقوق سیاسی و فرهنگی آذربایجانی های ج ن و ب ی، اعلام زبان ترکی به عنوان زبان رسمی از درخواست‌‌های همیشگی ما می‌‌باشد."

در این بین الخان شاهین اوغلو هم که بیشتر با عنوان تحلیلگر مصاحبه می‌کند ضمن به اصطلاح تحلیلی که از اوضاع ایران آورده و از تردید آذربایجانی‌‌‌ها برای شرکت در اعتراضات نوشته، ایده‌‌ی تعیین رهبر را هم مطرح کرده و می‌‌گوید:" علیرغم اینکه نظرات و درخواست‌‌های آذربایجانی های ج ن و ب ی یکسان است، ولی، آنها یکدیگر را قبول ندارند و اتهاماتی علیه یکدیگر وارد می‌‌کنند. این وضعیت مطابق با منافع تهران بوده و  به نظرم، تنها راه موفقیت آذربایجانی های ج ن و ب ی در ایران، اتحاد پیرامون یک ایده واحد است.شاید در جنوب، نیاز به رهبر مورد پذیرش همه باشد."

نزاکت محمداوا نیز دیگر تحلیل گری بود که اعلام کرد غرب روی آذری های ایران باید سرمایه گذاری کند تا با اعتراضات آذربایجان قدم در راه تغییر رژیم بگذارد.وی در مصاحبه با سایت آخار نسخه‌‌ی حمایت از جنبش آذربایجان را پیچیده و گفته است:" آغاز تظاهرات اعتراض آمیز در ایران از شهر قم یک سیگنال جدی است. مردم دولت ایران را به خاطر اینکه به "حزب الله" در لبنان و فلسطین و نیز به حوثی ها در یمن سلاح می دهد، مورد انتقاد قرار داده‌‌اند. غرب می‌‌تواند با استفاده از دو راه ایران را تضعیف نماید. اول تبدیل نارضایتی‌‌های اجتماعی به نارضایتی های سیاسی و دوم حمایت از جنبش آزادی آذربایجان ج ن و ب ی."

فاضل مصطفی نماینده پارلمان این کشور با عصبانیت در مورد اتفاقات ایران اظهار نظر کرد و حتی کارش به اهانت نیز کشید. وی که از عدم برپایی آشوب در آذربایجان ناراحت بود در گفت‌‌وگو با سایت پابلیکا بهانه‌‌ای برای آماج دینداران آذری هم پیدا کرد و گفت: "ترک‌‌های آذربایجانی از تعصبات قومی خیلی دور هستند، برای دفاع از رژیم ایران تا حد مرگ مبارزه خواهند کرد و حتی از اینجا ( جمهوری آذربایجان) نیز شمار زیادی افراد نفهم برای کمک به آنها خواهند رفت. بی‌‌تردید به یاد دارید که این قبیل دینداران نفهم، با ادعای جهاد، برای جنگ علیه اسد به سوریه رفتند. در آذربایجان هر تعداد که بگویید از این قبیل افراد وجود دارند. آنها برای قره باغ جنگ نمی‌‌کنند، اما با فراخوان یک ملّای سیاسی، وطن را می‌‌فروشند. به همین علت، هیچ فایده‌‌ای در قرار داشتن آمریکا در کنار ، در رأس و یا در زیرپای مردم ایران نمی‌‌بینم. "

واصف افندی اف رئیس حزب وحدت جمهوری آذربایجان هم که هنوز نمی‌‌خواهد باور کند که اعتراضات در ایران تا چه مرحله‌‌ای پیش رفته است در گفت‌‌وگو با شرق گفته است:" اعتراض مردم ایران به مرحله انقلابی وارد شده است. دولت ایران تلاش می‌‌کند که این شورش را خنثی کند. ولی، دیگر تیر از چله کمان رها شده است. رژیم آخوندی می‌‌تواند در زمینه درگیری های قومی اختلالاتی ایجاد نماید. اگر رژیم ایران به طور داوطلبانه از قدرت کنار برود در آن شرایط و در دوران انتقال حکومت می‌‌توان با حضور ترکیه ثبات را برقرار نمود. در غیر این صورت، جنگ داخلی در ایران می‌‌تواند به صورت طولانی مدت ادامه داشته باشد"

باید توجه کنیم که این ها فقط بخشی از اظهارات به اصطلاح کارشناسان رسانه‌‌ای جمهوری آذربایجان درباره اتفاقات اخیر کشورمان می‌‌باشد و بخش عمده‌‌ای از این اظهارات هم به جهت رعایت اختصار و هم به دلیل تکرار شعارهای ساختارشکن در قالب تحلیل، حذف شدند.

با فروکش کردن اعتراضات در ایران حتما بیش از پیش دوست از دشمن شناخته می‌‌شود و علاوه بر اینکه در رفتار و تعامل بین کشورها، مواضع آن‌‌ها در زمان روی دادن بحران مد نظر قرار می‌‌گیرد به طور رسمی هم به موج آفرینی برخی رسانه‌‌ها باید اعتراض رسمی صورت پذیرد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر