آخرین اخبارکد مطلب: 26158
تاریخ انتشار: ج, 1396/07/14 - 11:11
جمهوری آذربایجان تصویب قانونی را در دستور کار خود قرار داد که اجازه می دهد والدینی که فرزندانشان را به مراسم عزاداری حسینی می برند، از حق سرپرستی آنان محروم شوند.

به گزارش ارس تبار،درپی فضاسازی سیاسی و رسانه ای علیه مراسم عاشورا در جمهوری آذربایجان و حضور کودکان و جوانان در این مراسم، «کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان، لایحه تغییر «قانون مراقبت در مقابل اطلاعات زیانبار برای سلامت و رشد کودکان» را تدوین کرد که براساس آن والدینی که کودکانشان را به مراسم عزاداری عاشورا می برند، از حق سرپرستی کودک خود محروم خواهند شد.
واحد مطبوعاتی «کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان اعلام کرد : «نظر این کمیته درباره حضور کودکان در مراسم عزاداری عاشورا به درستی در رسانه ها منعکس نشده است و این کمیته مخالف حضور کودکان در این مراسم هاست. »
«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» افزوده است : « با درنظر گرفتن خلأهای موجود در قوانین ، باید مسئولیت های قانونی والدین افزایش داده شود و قوانین براساس کنوانسیون های بین المللی تغییر داده شوند.»
«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان افزوده است : « براساس فرمان شماره ۲۰۷۴ رییس جمهوری آذربایجان به تاریخ اول ژوئن ۲۰۱۶، لایحه قانون « مراقبت در مقابل اطلاعات زیانبار برای سلامت و رشد کودکان» تهیه شده است. این قانون، مراقبت از کودکان دربرابر اطلاعات زیانبار در کشور را تنظیم می کنند. برای حفظ کودکان درمقابل اطلاعات زیانبار، کنترل دولتی در این زمینه ضروری است. »
«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان افزوده است : « تصویب قانون با درنظر گرفتن این موارد ، رعایت منافع کودکان در زمان تشکیل مراسم های دستجمعی را امکان پذیر خواهد کرد. این لایحه به ریاست جمهوری تقدیم شده است و انتظار می رود در آینده نیز در مجلس ملی مطرح شود.»
«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان افزوده است : « طی روزهای اخیر شرکت کودکان در مراسم های دینی در مطبوعات مورد بحث است. در مطبوعات ، نظر این کمیته دولتی درباره موضوع حضور کودکان در مراسم های دینی به درستی تشریح نشده است. براساس ماده هفتم قانون اساسی،جمهوری آذربایجان، دارای دولتی دموکراتیک ، حقوقی ، لائیک و هویتی واحد است. براساس ماده ۱۷ قانون اساسی جمهوری آذربایجان نیز خانواده به عنوان هسته اصلی جامعه ، تحت حمایت ویژه دولت قرار دارد. توجه به کودکان و تربیت آنها، وظیفه والدین است و دولت بر اجرای این وظیفه نظارت دارد. درچارچوب نظام حمایت از حقوق کودکان، جهت جلوگیری از ترک تحصیل و ضرر رساندن به سلامت کودکان ، دولت تدابیر مقتضی اتخاذ می کند. ارتکاب اعمالی که به سلامت کودکان زیان می رساند، ممنوع است و نقض صریح کنوانسیون حقوق کودکان محسوب می شود. براساس همین ماده، شرکت دادن کودکان در فعالیت هایی که برای سلامت و معنویاتشان مخاطره ایجاد می کند، ممنوع است. در غیر این صورت، از لحظه ثبت شدن نقض این قانون، ممکن است حقوق والدین (حق سرپرستی کودکان) محدود یا لغو شود.»
«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان افزوده است : « براساس قوانین جمهوری آذربایجان و کنوانسیون هایی که جمهوری آذربایجان به آنها ملحق شده است، خشونت و تبعیض علیه کودکان ممنوع است. این کمیته با همکاری سایر نهادهای دولتی ، بخصوص برای از بین بردن کلیشه های نادرست ، فعالیت های تبلیغاتی می کند و برای خانواده های تحت مخاطره، حقوق دان و روانشناس تامین می کند و برنامه های آموزشی ضروری را در مدارس و مراکز آموزش عالی اجرا می کند. هم اکنون، مراکز منطقه ای این کمیته، فعالیت های آگاهی بخش در این زمینه را تقویت می کنند. »
«کمیته امور خانواده و مسایل زنان و کودکان» جمهوری آذربایجان تاکید کرده است : « در جمهوری آذربایجان پیشرفته ، شرکت دادن کودکان در مراسم های دست جمعی که بر سلامت و رشد آنها تاثیر منفی می گذارد، ممنوع است. این کمیته خواهان رفتار مسئولانه درباره این مساله است.»

 منبع:مرکز فرهنگی قفقاز

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر