آخرین اخبارکد مطلب: 24356
تاریخ انتشار: چ, 1395/11/13 - 19:27
استاندار آذربایجان غربی گفت: آسان ویزای الکترونیکی برای ساکنان استان‌های همجوار در مرز ایران و جمهوری آذربایجان ایجاد می‌شود.

به گزارش ارس تبار به نقل از خبرگزاری تسنیم، قربانعلی سعادت در جمع خبرنگاران استان آذربایجان غربی را دارای ظرفیت بالقوه در حوزه معدن خواند و اظهار داشت: بعد از نفت معادن دومین و مهم‌ترین سرمایه ملی در ایران است که باید از این ظرفیت استفاده شود.

استاندار آذربایجان غربی گفت: این استان دارای معادن فلزات گران قیمت از جمله، مس، آهن و تیتانیوم است، اخیراً مذاکراتی نیز در رابطه صادرات نمک به آسیای میانه، روسیه و اکراین انجام شده است که در صورت تحقق آن درآمدهای خوبی نصیب استان و کشور می‌شود.

سعادت افزود: در روزهای ابتدایی آغاز به کار دولت یازدهم معدن طلا در آذربایجان غربی افتتاح شد که در حاشیه آن بر انجام مطالعات پهنه‌های معدنی استان توافق به عمل آمد اکنون این مطالعات آغاز شده است البته معدن جزو بخش‌هایی است که نیازمند سرمایه‌گذاری کلان توام با ریسک است.

قوانین ناهمگن مانع از جذب سرمایه‌گذار در بخش معدن است

وی بیان کرد: تکنولوژی کشورمان در رابطه با معادن به روز نیستند و قوانین ناهمگن و بروکراسی‌های جدی که در این راستا وجود دارد مانع از جذب سرمایه‌گذاری در بخش معادن می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی شهرستان تکاب را به سبب دارا بودن معادن بسیار شهر پایلوت اقتصاد مقاومتی خواند و افزود: تاکنون مطالعات 2 پهنه معدنی به پایان رسیده است.

400 واحد تولیدی راکد در آذربایجان غربی تسهیلات بانکی دریافت کردند

سعادت به فعالسازی واحدهای تولیدی راکد در استان اشاره و خاطرنشان کرد: سهم آذربایجان غربی از منابع بانکی برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی راکد، 565 میلیارد تومان است که بر این اساس باید یک هزار و 116 واحد فعال شود.

وی افزود: بر اساس پیگیرهای لازم 242 واحد تولیدی از رده خارج شدند و برای 400 واحد نیز تسهیلات بانکی پرداخت شد 162 واحد نیز از سوی بانک کشاورزی از رده خارج شد و به غیر 400 مورد مذکور 139 واحد نیز توسط بانک کشاورزی تأمین منابع می‌شوند.

استاندار آذربایجان غربی در تشریح حادثه اخیر کولبران در مرز سردشت اظهار داشت: به سبب عدم سرمایه‌گذاری در مناطق مرزنشین ابزارهایی برای تأمین معیشت ساکنان این مناطق در نظر گرفته شده است که از جمله آنها بازارچه‌هاست.

وی گفت: اعطای امتیاز مبادلات اقتصادی در 20 کیلومتری نوار مرزی و ایجاد معابر کوله بری نیز از دیگر ابزارهای تأمین معیشت مرزنشینان است که به طور میانگین درآمد هر کولبر به یک و نیم میلیون تومان می‌رسد.

سعادت تصریح کرد: همه روستاهای نوار مرزی کارت بازارچه دارند و علاوه بر کولبری مبادلاتی را نیز انجام می‌دهند، ساعت کار کولبران از 8 صبح تا 5 بعد از ظهر است حال اینکه افرادی که با عنوان کولبر زیر بهمن مانده‌اند ساعت 9 شب در معابری غیر رسمی اقدام به حمل کالاهای نامعلوم کرده‌اند.

افراد گرفتار در زیر بهمن قاچاقچی هستند

استاندار آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: افرادی که در ساعات قانونی در مسیرهای قانونی تردد می‌کنند کولبر هستند و بقیه که در ساعات دیگر فعالیت دارند قاچاقچی هستند نباید افرادی که با قاچاق کالاهایی همچون مشروب، سیگار، پیش ساز مواد مخدر و اسلحه معضلات و آسیبهای اجتماعی به بار می‌آورند و نیز عده‌ای که تشکیلات و عوامل ضد انقلاب را وارد کشور می‌کنند کولبر نامید.

وی به دستاوردهای سفر اخیر خود به باکو و دیدار با رئیس جمهور آذربایجان پرداخت و افزود: از جمهوری آذربایجان برای ایجاد دروازه ورودی به روسیه و آسیای میانه درخواست شد.

سعادت با بیان این مطلب که آسان ویزای الکترونیکی برای استانهای همجوار در مرز ایران و آذربایجان ایجاد می‌شود گفت: توافق شد تا هیئتی از کشور آذربایجان برای بازدید از توانمندی‌های آذربایجان غربی در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، معادن و سایر موارد به این استان سفر کنند.

استاندار آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه درصدد گسترش این مناسبات با اقلیم کردستان نیز هستیم نمایشگاه توانمندیهای استان در محل نمایشگاه دائمی ارومیه ایجاد می‌شود.

وی بیان کرد: استان آذربایجان غربی قصد دارد در بازسازی سوریه نیز مشارکت داشته باشد و از ظرفیت کارخانجات ذوب و سیمان در این راستا استفاده کند همچنین تلاش می‌کنیم در حوزه تجارت و کشت فرا منطقه‌ای سرمایه‌گذاری‌هایی را انجام دهیم.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر