آخرین اخبارکد مطلب: 24097
تاریخ انتشار: ش, 1395/10/18 - 22:01
مدیرکل ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات استان اردبیل از سه برابر شدن طول شبکه فیبرنوری این استان در سال جاری نسبت به سه سال قبل خبر داد.

به گزارش ارس تبار به نقل از ایرنا، بهروز رزمی روزشنبه در نشست با خبرنگاران گفت: طول شبکه فیبر نوری استان اردبیل در سال 92 ، 478 کیلومتر بود که این میزان امسال به یکهزارو430 کیلومتر رسیده است.
وی با اشاره به اینکه صددرصد مناطق شهری استان از تلفن ثابت برخوردار هستند و روستاهای بالای 20 خانوار نیز تلفن ثابت دارند، افزود: نیاز مکانها و شهرک های جدید الاحداث به تلفن ثابت نیز احصاء شده و نسبت به برخورداری آنها اقدام می شود.
وی در خصوص افزایش قابل توجه هزینه واگذاری تلفن ثابت گفت: در حال حاضر مدیریت مخابرات اردبیل یک شرکت خصوصی محسوب می‌شود که نرخ واگذاری را بر اساس درآمد و هزینه خود تنظیم می‌کند.
او تشریح کرد: البته اعتراضاتی از سوی مردم در قبال در خواست پول اضافی از سوی مخابرات مطرح شده که مقرر گردید شرکت مخابرات ازمتقاضیانی که قبل از افزایش هزینه تلفن ثابت ثبت نام کرده اند وجه اضافی دیگری اخذ ننماید و با قیمت قبلی امتیاز تلفن ثابت را به افراد واگذار کند.
وی اظهار کرد: 95 درصد جمعیت استان در مناطق شهری و 75 درصد جمعیت استان در مناطق روستایی تحت پوشش تلفن سیار اعم از همراه اول، ایرانسل و رایتل هستند.
وی اضافه کرد: این پوشش شامل 93 درصد همراه اول، 81 درصد ایرانسل و 1.5 درصد رایتل است که به لحاظ ضریب نفوذ همراه اول 52 درصد، ایرانسل 20 درصد و رایتل یک درصد می باشد.
وی بیان کرد: ضریب نفوذ اینترنت پرسرعت در مناطق شهری 33 درصد و در مناطق روستایی 13 درصد است و هم اکنون 188 روستا در استان از اینترنت پرسرعت برخوردارند که تا پایان سال روستاهای برخوردار از اینترنت پرسرعت به 934 روستا خواهد رسید.
رزمی گفت: از نظر استفاده از ظرفیت اینترنت استان اردبیل سه سال قبل رتبه 21 کشور را داشت که هم اکنون این رتبه به 18 رسیده و تلاش می شود تا آخر سال وضعیت استان در این رابطه بهبود یابد.
مدیرکل ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات استان اردبیل با بیان اینکه پست بانک، یک بانک تخصصی است، افزود: پست بانک در سطح استان 120 دفتر در مناطق شهری و 320 دفتر خدمات بانکی در مناطق روستایی دارد.
وی با اشاره به وجود 23 نوع آدرس در کشور اظهار کرد: وجود تنوع آدرس باعث سر درگمی می شود و به همان دلیل ادارات کل پست با برنامه ریزی در پی حذف تنوع آدرس و ایجاد کدگذاری ونشان جغرافیایی استاندارد است و با شعار هر مکان و خانه باید یک کد واحد و استاندارد داشته باشد وارد عمل شده که در گام اول هویت مکان، در گام دوم هویت فرد و در گام آخر هویت کالا و پول مد نظر می باشد.
وی گفت: یکی از سیاست های این مجموعه استفاده از ظرفیت‌های فناوری اطلاعات برای توسعه اشتغال است و با توجه به محدودیت‌های اشتغال بخش صنعتی توسعه اشتغال در بخش فناوری اطلاعات در دستور کار است.
وی افزود: با کمترین امکانات می توان کسب‌وکار ICT را راه اندازی کرد و افرادی که علاقمند به این کار هستند از سوی اداره کل ارتباطات و فن‌آوری استان مورد حمایت قرار می گیرند.
او اظهار کرد: مهمترین مشاغل این حوزه تولید اپلیکیشن و تولید محتوا است که در استان اردبیل در بخش تولید اپلیکیشن اقدامات خوبی صورت گرفته و تا حدودی موفق عمل شده اما متاسفانه در تولید محتوا وضعیت مطلوب نیست.
رزمی بیان کرد: برای رونق اشتغال در این حوزه دو رویداد کارآفرینی استارت آپ در استان برگزار شده و دو رویداد دیگر تا پایان سال برگزار خواهد شد که در رویدادهای برگزار شده جمعا 22 ایده برتر شناسایی شده است.
مدیرکل ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات استان اردبیل با بیان اینکه در استارت آپ ایده‌های اولیه طرح می‌شود و برای رسیدن به هدف نهایی باید از توانمندیهای مراکز شتاب‌دهنده استفاده شود که در این راستا اولین مرکز شتاب‌دهنده بخش خصوصی در استان طی یک ماه آینده افتتاح خواهد شد.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر