آخرین اخبارکد مطلب: 23791
تاریخ انتشار: چ, 1395/09/17 - 19:37
آمار و ارقام طلاق در اردبیل در حالی سیر صعودی دارد که در گذشته‌ای نه چندان دور مردم این دیار حتی از آوردن اسم طلاق هم ابا داشتند.

به گزارش ارس تبار به نقل از سبلان‌ما،  در حالی که در سال 75 در استان اردبیل از هر 22 مورد ازدواج یک مورد به طلاق منجر می‌شد اما در سال 95 میزان طلاق از 5.4 ازدواج به یک مورد رسیده است؛ آمار و ارقام طلاق در اردبیل در حالی صعودی سیر می‌کند که در گذشته‌ای نه چندان دور مردم این دیار حتی از آوردن اسم طلاق هم ابا داشتند.

رشد چهار برابری طلاق در استان اردبیل در طول 20 سال گذشته، نگرانی‌ها را بیشتر کرده و به اذعان کارشناسان باید تدبیری جدی برای مقابله با این آسیب اجتماعی اندیشیده شود.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار سبلان ما، در خصوص چرایی افزایش آمار طلاق در استان اردبیل، می گوید: طبق آخرین آمار سال 94، علت اصلی طلاق در این استان به ترتیب اعتیاد و دخالت اطرافیان گزارش شده است؛ البته نمی‌توان گفت تنها علل طلاق این دو مورد است چرا که سال به سال عوامل طلاق تغییر می‌کند؛ لذا نیاز به بررسی بیشتر دارد.

 

بهزاد ستاری ازدواج‌های نا آگاهانه وهیجانی، نداشتن مهارت‌های زندگی، ازدواج در سنین پایین مخصوصا در بین دانش آموزان و همسریابی در فضای مجازی را از عوامل مهم دیگر طلاق در استان اردبیل عنوان کرد و افزود:  متاسفانه در حال حاضر شاهد افزایش ازدواج‌های زیر 15 سال در روستاها هستیم و این امر خود عامل افزایش این آسیب اجتماعی است.

وی ادامه داد: دختر 13 ساله ای که دوره کودکی اش را نگذرانده و به بلوغ جسمی، فکری، روحی نرسیده چگونه می تواند در زندگی زناشویی موفق باشد و نقش همسر را به خوبی ایفا کند.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: بیشتر طلاق‌ها در دو سال اول زندگی اتفاق می‌افتد اگر زوجین به ویژگی های شخصیتی همدیگر آشنا باشند و روش انتقاد از همسر را بدانند و بتوانند با مهارت، زندگی زناشویی را مدیریت کنند قطعا از آمار طلاق کاسته خواهد شد.

وی با بیان اینکه با مداخله به هنگام می‌توان بسیاری از اختلافات را منجر به سازش کرد، گفت: از طریق ۶۰ مرکز مشاوره و مرکز مداخله و پیشگیری از طلاق به دنبال مداخله به هنگام و سازش زوجین هستیم.

ستاری با تاکید بر ضرورت آموزش‌های به هنگام پیش از ازدواج، تصریح کرد: آموزش قبل از ازدواج باید به موقع و برای جوانان در شرف ازدواج باشد نه آنهایی که مراحل ازدواج را گذرانده اند؛ طبق شواهد و قراین آموزش ازدواج موقع آزمایش خون، کارایی ندارد و جوانان به خاطر هیجانات خاص این لحظات، یادگیری کمتری دارند.

وی تاکید کرد: اگر به جوانان در شرف ازدواج خودشناسی و معیار همسرگزینی و مهارت زناشویی را آموزش دهیم آن موقع در کاهش آمار طلاق موفق خواهیم بود از این رو ضروری است آموزش قبل از ازدواج از پادگان‌ها، دانشگاه‌ها و دبیرستان‌ها شروع شود.

ستاری تدریس یک واحد درسی در دانشگاه ها با عنوان "چگونه همسر خود را انتخاب کنیم" را ضروری دانست و افزود: اگر این کتاب درسی محتوای با کیفیتی داشته باشد بدون تردید بازدهی خوبی در کاهش آمار طلاق خواهد داشت.

هم اکنون برنامه‌های پیشگیری، آموزش پیش از ازدواج در محلات و فرهنگ سراها و روستاها شروع شده و طی سال گذشته و امسال به 29 هزار نفر آموزش پیش ازدواج داده شده که البته این میزان آمار آموزش خوب نیست و باید بیشتر کار کرد.

 

شفیعی مدیر کل امور اجتماعی استانداری اردبیل دیروز در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه استان اردبیل رتبه دهم طلاق در ایران را به خود اختصاص داده، وضعیت طلاق در این استان را در مقایسه با سایر استان‌ها نگران کننده دانست.

وی با رد نظر برخی کارشناسان که علل اصلی طلاق را بیکاری، فقر و مسائل اقتصادی می‎دانند، گفت: معضل بیکاری و فقر طلاق را در استان اردبیل افرایش نداده چرا که بیشترین آمار طلاق مربوط به قشر شاغلان و خانواده‌های مرفه است نه حاشیه شهرها و روستاها.

به گفته مدیر کل امور اجتماعی استانداری اردبیل، برای جلوگیری از رشد فزاینده طلاق  برنامه جامعی تحت عنوان برنامه 18 گانه از سال گذشته در این استان در حال انجام است.

این سخنان شفیعی در حالی عنوان شده که ظاهرا این برنامه شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل و برنامه 18 گانه هم چندان تاثیری در کاهش طلاق نداشته است.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر