آخرین اخبارکد مطلب: 26620
تاریخ انتشار : ش, 1396/10/02 - 20:15
معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت:حدود 1400 دستگاه سنتر برای آبیاری مدرن حدود 43 هزار هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین در منطقه مغان نصب خواهد شد.

"علی مراد اکبری"عصر امروز در بازدید از پروژه پایاب سدخداآفرین در ناحیه عمرانی اصلاندوز به خبرنگار ارس تبار گفت:حدود 37 هزار هکتار پروژه پایاب خداآفرین در استان اردبیل در عرصه اجرایی وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته و در مجموع حدود 42 هزار و 500 هکتار در کل استان برای اجرای شبکه های آبیاری مدرن است.

وی افزود:خوشبختانه کل این شبکه بصورت سنتر پیوب،سیستمهای کلاسیک و سیستمهای میکرو که در نوع خودش در کشور بی نظیر بوده و یکی از بزرگترین پروژه های سنتر در خاورمیانه و شاید در جهان هست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه حدود 1400 دستگاه سنتر برای آبیاری حدود 43 هزار هکتار از اراضی منطقه نصب خواهد شد گفت:میزان اعتباری که برای این پروژه پیش بینی شده حدود یک هزار و 300 میلیارد تومان است که از این میزان حدود 450 میلیارد تومان هزینه شده،پروژه در حال اجراست و 37 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 

اکبری با اشاره به اتمام و بهره برداری این پروژه اظهار کرد:ان شاء الله تا پایان نیمه اول سال آینده بتوانیم پروژه را به اتمام برسانیم و به بهره برداران تحویل دهیم.

وی در ادامه نخستین گام برای بهینه کردن منابع آب در منطقه را اجرای زیر ساخت های این پروژه دانست و گفت:افزایش کارایی مصرف آب و بهره وری آب سیاست دولت تدبیر و امید در بحث آب هست.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه پروژه های بزرگی از جمله آبیاری تحت فشار 300 هزار هکتار در دست اجرا در کشور داریم افزود:خوشبختانه امسال تاکنون 110 هزار هکتار انجام شده که 150 هزار هکتار نیز در حال انجام هست و اینها پروژه هایی هستند که دولت برای افزایش کارایی آب و مصرف بهینه آب در دست اجرا دارد.

 

اکبری اظهار امیدواری کرد که قطعا با اجرای زیر ساخت ها مخصوصا در منطقه مغان تحول عظیمی در بخش کشاورزی بوجود خواهد آمد.

وی با اشاره به ضرورت خام فروشی برای زنجیره تولید در منطقه افزود:پروسس کردن تولیدات کشاورزی با استفاده از صنایع تبدیلی،صنایع فرآوری و ایجاد ارزش افزوده تولید در منطقه مغان یکی از ضروریات است که باید انجام شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی،منطقه مغان را با توجه به اقلیم آب بسیار خوب و کیفیت منابع خاک یکی از مناطق بسیار حاصلخیز کشور عنوان کرد و گفت:ان شاء الله با کمک کشاورزان، بهره برداران و مدیران استانی این پروژه عظیم را به سرانجام برسانیم.

انتهای پیام/

 

 

 

ارسال نظر