آخرین اخبارکد مطلب: 25937
تاریخ انتشار : چ, 1396/06/01 - 01:00
به مناسبت روز پزشک بر آن شدیم تا با یک پزشک عمومی و با سابقه شهر مرزی اصلاندوز مغان گفتگوی صمیمانه ای داشته باشیم که در ادامه می آید.

به گزارش خبرنگار ارس تبار،روز اول شهريورماه،به پاس بزرگداشت ابوعلی سينا ستاره پرفروغ عرصه طب در ايران ، روز پزشک ناميده شده است.روز پزشك فرصت مغتنمی است تا سیاستگذاران و مدیران عرصه آموزش پزشكی و بهداشت و درمان كشور با همفكری، همراهی و مساعدت همه مجامع و نیروهای دلسوز جامعه پزشكی سیاست ها و راهكارهای ترویج و اشاعه ارزش های معنوی و اخلاق پزشكی و ارتقاء جایگاه و منزلت شاغلین حرفه های پزشكی را مورد بازخوانی و توجه قرار داده و وظیفه خود را در جهت حل و رفع معضلات و مشكلات جامعه پزشكی كشور،به ویژه پزشكان جوان اداء کنند.

اگر به عنوان یه شغل به پزشکی نگاه کنیم حرفه ای است که همیشه مورد نیاز جامعه است.پزشک انسان مقدسی است که با تکیه بر دانش و تجربه خود سعی در نجات جان بشریت دارد و در این کار همه گروه ها و نژادها و فرقه ها برایش یکسان است و تنها چیزی که برایش اهمیت دارد نجات جان انسان های بیمار است.

دکتر "علی حمادی" از آن دست پزشکان موفقی است که از یک منطقه محروم و مرزی اصلاندوز مغان به بالاترین درجه علمی رسیده و در جایگاه طبابت بعنوان یک پزشک عمومی در خدمت به مردم این خطه مرزی کشور تلاش وافری دارد.

بخاطر روز پزشک بر آن شدیم تا با این پزشک عمومی و بومی شهرمان گفت و گوی صمیمانه ای داشته باشیم که در ادامه می آید...

 

لطفا خودتان را برای مخاطبین ارس تبار معرفی کنید؛

"علی حمادی" متولد 1342،بازنشسته وزارت آموزش و پرورش و پزشک معتمد سپاه،آموزش و پرورش،کمیته امداد و بهزیستی و از سال 1377 تا به امروز در شهر مرزی و محروم اصلاندوز مشغول طبابت هستم.

دکتر از چند سالگی علاقه به رشته پزشکی در شما بوجود آمد؟

از سوم ابتدایی به رشته علوم پزشکی علاقه داشتم و مسیر تحصیلی را برای رسیدن به هدف مدیریت می کردم.

در دوران تحصیل جز کدام دسته از محصلین بودید؟

متوسط به بالا-در دوره راهنمایی و دبیرستان جزو دانش آموزان ممتاز بودم.

رتبه شما در کنکور چند بوده و کدام دانشگاه قبول شدید؟

رتبه ام 1100 بود و از دانشگاه علوم پزشکی سنندج قبول شدم ،اما بعلت آماده نبودن دانشگاه یاد شده در دانشگاه علوم پزشکی قزوین ادامه تحصیل دادم.

اهل ورزش هم هستید؟                 

خیر

از زندگی متاهلی خود بگویید.

در سال 1369متاهل شده ام و چهار فرزند دارم که در تحصیلات خود موفق هستند.

شما سربازی هم رفتید؟    

بله 20 ماه ایثارگری در دوران سربازی دارم.

اولین ماشینی که سوار شدید؟

جیپ شهبازی

چه نوع غذایی را دوست دارید؟

غذای یتیمچه که یکی از غذاهای رایج در منطقه هم هست.

دکتر شما ظرف هم می شورید؟

خیر

دوست دارید فرزندتان چه شغلی را انتخاب کند؟

هر شغلی که مورد علاقه خودشان است، اما دوست دارم شغل مرا ادامه دهند که خوشبختانه دو فرزندم به این امر نائل آمده اند.

کدام تیم فوتبال را دوست دارید؟

تراکتورسازی تبریز

به غیر از پزشکی در چه زمینه ای مهارت و یا آموزش دیده اید؟

فن دبیری و چند سال هم دبیر آموزش و پرورش بودم.

چقدر ابوعلی سینا را می شناسید و آیا تاکنون از آثار وی مطالعه داشتید؟

اشرافیت کامل به زندگی ابوعلی سینا دارم اما آثار وی را مطاله نکرده ام.

بهترین حسی که در دوره کاری داشتید،چه موقعی بوده است ؟

وقتی که از کاندیداتوری مجلس در سال 1382 رد صلاحیت شدم، اولین روزی که به مطب آمدم جان یک نوزاد را در شکم مادر از مرگ حتمی نجات دادم.

با توجه به اینکه شما پله های ترقی را خیلی زود طی کرده اید،میخواهم بدانم دیدگاه شما نسبت به رشته پزشکی چگونه بوده است؟

این رشته برای آنهایی که علاقه دارند خیلی لذت بخش و خوب است، اما برای آنهایی که علاقه ندارند و صرفا برای پول درآوردن آمده اند هم خسته کننده است و هم سوءاستفاده می شود.

لطفا در مورد سوابق علمی و فعاليت‌هاي پژوهشی خودتان بفرماييد

یک مورد پژوهش علمی رسمی با موضوع علل شیوع شپش در مدارس و جوامع کم رشد کرده و خانواده های کم در آمد انجام دادم.

 

نقش خانواده در مسير تحصيلی و زندگی شما؟

در دوران ابتدایی،راهنمایی و دبیرستان خانواده ام با اینکه شرایط مالی خوبی نداشتند ولی هرچه در توان داشتند برای ادامه تحصیل حمایت کردند و پس از متاهل شدن،همسرم نقش مهمی در ادامه تحصیلم داشته است.

در مورد معرفی اساتيد خودتان صحبت نماييد. به ويژه معلمان دوران مدرسه.

نقش معلم و استاد در رشد و شکوفایی دانش آموزان قابل اغماض نیست.ولی اگر تلاش از طرف خود دانشجو و دانش آموز نباشد تلاش استاد و معلم بی ثمر خواهد بود.

 جايگاه ايران در زمينه مقالات علوم پزشكی را چگونه ارزيابی می كنيد؟

رشد علمی در زمینه پزشکی در دانشگاههای علوم پزشکی ایران خیلی بالاتر از رشد علمی در بین کشورهای آسیایی و حتی برخی از کشورهای غربی است.

زيرساخت‌های فرهنگی، اجتماعی، سياسی و اقتصادی كشور را در رابطه با علوم پزشكی چگونه ارزيابی می كنيد؟

خیلی کار شده،اما سیاستمداران کشور همیشه برای پزشکان با دیده بدبینانه نگاه می کنند و برای رشد آنها هیچ گامی بر نمی دارند و همیشه پزشکان را جزو طبقات ثروتمند جامعه می دانند در حالی که درصد کمی از پزشکان درآمد بالایی دارند.

توصيه شما به دانش آموزانی که میخواهند به این رشته وارد بشوند؟

حتما با علاقه این رشته را انتخاب کنند و بیشتر درس بخوانند.

دیدگاه شما نسبت به مسائل مالی چگونه است؟

مسایل مالی در پزشکی حد نیاز لازم و ضروری است اما پول وسیله است نه هدف.

به نظر شما در امر خدمت به بیمار کدامین پرسنل بیش تر نقش دارند؟

بار مسئولیت بیمار با پزشک است هر اتفاقی برای بیمار رخ دهد فقط پزشک پاسخ گوست.اما منکر زحمات سایر رشته های پیراپزشکی در امر خدمات پزشکی نیستم و آنها هم زحمت می کشند.

کلا از بیماران خود راضی هستید؟

خیر –متاسفانه اکثر بیماران هنوز با آداب و رسوم قدیمی خود درمانی می کنند.مثلا هرنوع درد شکم را بنام "اورگ گوبک"درمان می کنند و با بستن سیب زمینی یا پیاز به شکم قصد درمان دارند.در چندین مرحله آپاندیست را به امید اورگ گوبک نگه داشته اند و بعد از پاره شدن آپاندیس و بدحال شدن به پزشک مراجعه می کنند.

 تا کنون شده بیماری به شما مراجعه کند و توانایی پرداخت هزینه دارو را نداشته باشد؟ واکنش شما در این مواقع چیست؟

چنین بیماری را هم بصورت رایگان ویزیت کرده ام و هم هزینه داروهایش را پرداخته ام.

چه بیماریهای بیشتر در مغان شایع تر هست؟

بیماری های شایع در مغان بیشتر تب مالت،سرطان مری و ریه و بیماری های آلرژی هستند که بیماری تب مالت شایع ترین بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که در این منطقه وجود دارد.

در پایان اگر سخنی دارید برای مخاطبین ارس تبار بفرمایید.

برای هموطنان و همشهریان عزیز آرزوی سلامتی و تندرستی دارم و توصیه می کنم از گروه میوه و سبزیجات بیشتر مصرف کنند؛روزانه حداقل 20 دقیقه پیاده روی و ورزش را فراموش نکنند،از مصرف خودسرانه دارو بشدت خودداری کنند،چون وقتی پزشک دارو تجویز می کند،دز و مقدار دارو را بطوری تنظیم می کند تا میکروب را از بین ببرد،برای درمان بیماری خود به غیر پزشک مراجعه نکنند،بیماری خود را در اینترنت مطالعه نکنند،چون اکثرا بیماریها علایم مشترکی دارند برای مثال سینوزیت هم سردرد می دهد،بیماری های عصبی هم سردرد می دهد و تومور مغزی هم سردرد می دهد اگر سایر علایم در نظر گرفته نشود فکر می کند تومور مغزی دارد و کل زندگیش را بهم می ریزد.

مصاحبه از سید سجاد میرزایی

انتهای پیام/

 

 

 

دیدگاه‌ها

درخت تو گر بار دانش بگیرد به زیر آوری چرخ نیلوفری را منم به نوبه خود روز پزشک را به جامعه پزشکی و علی الخصوص پزشک ومعلم عزیزم جناب آقای دکتر حمادی تبریک میگم وآرزوی بهروزی و موفقیت در تمامی امور زندگی را برایشان دارم.

ممنون از دوست و همکار گرامی و تشکر از راهنمای با ارزش تان

تبریک روز پزشک و سلامتی روز افزون برای شخصیت برجسته منطقه مان جناب حمادی.ولی دکترتوصیه آخرتون به ورزش کردن،در حالی که خودتون اهل ورزش نیستید

روزپزشک را به شما تبریک میگویم

روز پزشک است تبریک باد این روز هوا پر ز عطر و مُشک است این روز درسینه ی هر کس گر دردیست نهان درمان هر درد بُوَد نزد پزشکان به مناسبت روز پزشک روز پزشکان عزیز مبارک

جناب آقای دکترحمادی روز پزشک دابه شما وخانواده ی محترمتان تبریک عرض می نمایم . دوستار همیشگی حضرتعالی مددی

روز پزشگ را به دکتر حمادی عزیز تبریک میگویم

ممنون از شما دوستان که همیشه برای من لطف دارید .منظور اینجانب که من ورزش نمیکنم ورزش حرفه ای بود من خودم هر روز 30 دقیقه در منزل با تردمیل و روز های جمعه به صورت پیاده روی انجام می دهم .

ممنونم که صریح جواب میدیدجناب حمادی.جامعه ما به شخصیت هایی نظیر شما احتیاج دارد.سلامت وپایدارباشید

با سلام خدمت معلم سالهای تحصیلی ام و پزشک با اخلاق و بزرگوار شهرمان اینجانب روز پزشک را خدمت حضرتعالی و پزشکان کشورم تبریک و تهنیت میگم.امیدوارم در سایه الطاف باریتعالی موفق و موید باشید وجود شما عزیز در منطقه محروم اصلاندوز باعث افتخار است چرا که پزشکانی هستن دیار خود را ترک کرده و در جای دیگر طبابت مشغول هستن اونا هم زحمت کشیدن اما حضرتعالی با شناختی که دارم خدمت به مردم محروم و مرزنشینان جزو خصوصیات اخلاقی شماست. امیدوارم خداوند به جنابعالی طول عمر عنایت کند تا بیشتر از وجود شما بهره ببریم. با تشکر حسین بیون شاگرد و دوستدار شما
ارسال نظر