آخرین اخبارکد مطلب: 13432
تاریخ انتشار : چ, 1393/05/29 - 22:46
تنها تولید کننده موزائيک پليمری مغان؛
کارآفرینی را از صفر شروع کردم
ارس تبار:"سجاد محمدیان" کارآفرین اصلاندوزی که امروز بعنوان اولین و تنها تولید کننده موزائيک های رنگی پليمری در سطح استان و منطقه مغان محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار ارس تبار،در اين اوضاع و احوال بد اقتصادی و بيكاری كه در جامعه ما غوغا می كند، هر كس هر شغلی كه دارد سفت و سخت بايد بچسبد كه اگر از دستش بدهد ديگر بازگشت بسي دشوار خواهد بود. ما در جامعه اي زندگي مي كنيم كه استخدام در شغلهاي دولتی به حداقل خود رسيده و شغلهای شركتی و آزاد هم به دليل تورم شديد و ركود اقتصادی به همان نيروي انسانی كه در اختيارشان هست بسنده می كنند.

اما در اين بين هستند كساني كه هنوز اميدشان را از دست نداده اند و با توكل به خدا و با اتكا به نيروی جسمانی و عقلانی اشان و توانمنديهاي ذاتي و اكتسابی اشان دست به كاري بزرگ مي زنند و شغلي ايجاد مي كنند كه بتوانند غير از خودشان چند نفر ديگر را هم از بيكاري نجات بدهند.

 

نمونه اين كارآفرين "سجاد محمديان" فارغ التحصيل رشته عمران از دانشگاه تبريز در شهر اصلاندوز است كه اقدام به ايجاد كارگاه توليد موزائيك پليمري در اين شهر كرده است كه مي توان گفت يكي از اولين توليد كنندگان موزائيكهاي رنگي پليمری در سطح استان اردبيل و بخصوص اولين و تنها توليد كننده در سطح منطقه مغان است.
براي اينكه با اين كارآفرين شهرمان بيشتر آشنا شويم مصاحبه اي ترتيب داده ايم تا ايشان از زبان خودشان نحوه ايجاد شغل و اهدافشان را برايمان توضيح بدهند.
كمي از شرح حال و وضعيت خود پيش از شروع كارآفريني برايمان بگوييد؟
اينجانب سجاد محمديان فارغ التحصيل رشته عمران از دانشگاه سراسري تبريز هستم. بعد از فارغ التحصيلي به دليل نبود شغل و نيازی كه هر انسان براي گذران زندگي به كار و تلاش دارد و در شرايط نامساعد اقتصادي جامعه كه خبري هم از استخدام دولتي نبود مرا به فكر انداخت تا به ايجاد شغل براي خويش و ساير هموطنانم باشم و اين اولين گام براي ايجاد كارگاه توليد موزائيك رنگي پليمري بود.
براي راه اندازي اين كار چه مقدار سرمايه نياز پيدا كرديد؟
بنده براي شروع اين كار هيچ نوع سرمايه اي در دست نداشتم و فقط با توكل به خدا و كمك و ياري خانواده ام بخصوص برادرم كه در يك شركت خصوصي در شهر تبريز مشغول كار هستند با اندك سرمايه اي كه ايشان در اختيارم گذاشتند و با مقدار كمي وام و حتي فروش ماشينم و مهمتر از همه حمايت روحی و معنوی خانوادگي كه داشتم مرا مجاب كرد تا اقدام به اين كار کنم.
 چه اهدافي داشتيد؟ چه نيازها يا شرايط شما را وادار به اين كار كرد؟
هدفم از ايجاد اين كار اين بود كه خودم را از بيكاری كه در حال حاضر گريبانگير بسياري از جوانان است نجات بدهم و غير از خودم بتوانم چند نفر ديگر را هم مشغول كار كنم و اين بزرگترين انگيزه براي رسيدن به هدفم بود.

 

 شما چگونه همه اين اهداف، نيازها و شرايط را با يكديگر هماهنگ كرديد؟
چون هدف من در وهله اول رهايي از بيكاري بود و براي اين كار اقدام به ايجاد شغل كرده بودم و چون نياز من هم داشتن شغل بود (متناسب با رشته تحصيلي كه خوانده بودم) و متأسفانه شرايط نامساعد اقتصادي كه گريبانگير جامعه و محيط هم بود پس بايد تمام جوانب را در نظر مي گرفتم ومجبور بودم كه تمام اين ها را با يكديگر هماهنگ كنم تا از اين بحران رهايي يابم و اين كار بسيار سختي بود و لازم به ذكر است كه چون بنده از صفر شروع كرده بودم و در واقع تمام سرمايه اندك و حمايت هاي مالي اطرافيان (برادرم) را هم صرف ايجاد كارگاه و خريد لوازم مورد نياز كرده بودم و در واقع هر چه را هم از درآمد كارگاه عايدم مي شد صرف هزينه هاي خود كارگاه مي كردم.
 چه توصيه اي براي افرادي كه روياي كارآفر يني در سر دارند، داريد؟
براي ايجاد هر شغلي سختي هايي براي آن هم وجود دارد مخصوصاً يكي دو سال اول خيلي سخت است چون ممكن است كه اصلاً هيچ سودي نصيبت نشود. به هر حال توصيه مي كنم كه به هيچ وجه نااميد نشوند و هميشه خدا را در نظر داشته باشند كه بزرگترين پشتيبان انسان خداوند است.
كه به فرموده قرآن كريم«فان مَع العسرِ يُسري: مسلماً بعد از هر سختی آسانی است».
 چيزي كه شما را قادر ساخت تا دست به اين كار بزنيد؟
حمايت و پشتوانه خانوادگی (مخصوصاً برادرم) كه از هيچ كمك مالی و معنوی دريغ نكردند به بنده توان ايجاد اين كار را داد.
چه كساني بايد براي كارآفرين شدن تلاش كنند و چه كساني نبايد اصلاً به دنبال اين كار باشند؟
به نظر من كسي كه توان مقابله با سختي را داشته باشد و تحصيلات هم داشته باشد مي تواند با اندك سرمايه ولي با پشتكاري قوي به كاري بزرگ دست بزند. و مطمئناً كسي كه در فكر ايجاد شغل مي باشد بايد به فكر سختي هايی كه در طول كار با آن مواجه مي شود را نيز در نظر بگيرد و هر كسي كه قادر به اين كار نباشد بهتر بگويم اهل ريسك و خطر نباشد بايد به طور طريح عرض كنم كه بهتر است اصلاً به فكر كار آفريني نيز نباشد.
 آيا نياز يا بهتر بگويم تمايل به اسپانسر مالي داريد تا براي توسعه كارتان از شما حمايت كند؟
بله، البته هم نياز و هم تمايل به اين كار دارم چون براي رسيدن به توليد انبوه و نبود آن در منطقه مغان و بلاخص اينكه چون در حال حاضر برخي نسيه مي خرند و اين درحالي است كه من مواد اوليه را نقداً تهيه مي كنم و اين عامل اصلي براي حمايت از اين شغل مي باشد و در اين جا من از مسئولان خواستار حمايت از توليد و توسعه اين شغل مهم مي باشم چون با اين كارشان جوانان بسياري را از بيكاري نجات خواهند داد.
احساس خودتان را از اينكه يك كارآفرين هستيد بيان كنيد؟
خوشحالم كه مي توانم يك نفر ديگر را هم به غير از خودم مشغول كار كنم و يك گره از هزاران گره از كار مردم خودم بگشايم.
 از شغلتان و از نمونه كارهايتان بيشتر براي ما توضيح بدهيد؟
توليد محصولات بتن پليمري شامل (موزائيك – سنگ پله – سنگ نما – سنگ قرنيز – جدول و ...)
ويژگي محصولات پليمري عبارتند از :
1 - تنوع رنگ با قابليت اجراي طرح هاي مختلف و دلخواه
2 - سبك تر از سنگ هاي طبيعي
3 - عدم جذب آب نزديك به صفر (حدود 3 درصد)
4 - عدم محدوديت در ابعاد توليدي و طرح هاي درخواستي
5 - استقامت كشش و فشار، بالاتر از سنگ هاي طبيعي
6 - مقاوم در برابر عوامل جوي
7 - داراي تحمل برودتي تا منفي 50 درجه سانتيگراد
8 - داراي تحمل حرارتي تا 300 درجه سانتيگراد.

 

در پايان با آرزوي موفقيت براي اين كار آفرين بزرگوار اميدواريم مسئولان به اين شغل توجه ويژه اي داشته باشند تا بلكه از اين طريق مشكل بيكاري برخي افراد هم در سطح منطقه كاهش يابد. و در كشورمان زودتر حل شود و نيز نمونه هايي از اين قبيل كارآفريني توسعه يابد. انشاالله

انتهای پیام/

اخبار شهرستان را اینجا ببینید

سامانه پیامکی سایت به شماره 50004622515271آماده دریافت نظرات و پیشنهادات شما مخاطبین محترم است.
دیدگاه‌ها

امید به خدا و پشتکار ،رمز موفقیت است.موفقیتت را ارزومندم

موفق باشی

امیدوارم باتلاش و پشتکار بیشتر در شغلت موفق باشی.

با سلام آقا سجاد بنده از همشهريان شما هستم به نظرم كار جنابعالي به ياري خدا بسيار عالي شده است . يه پيشنهاد براي جنابعالي دارم بهتره كه يه نمايشگاه در خصوص توليداتتان در شهر اصلاندوز ايجاد كنيد تا همشهريانمان نيز بهتر از محصولات توليدي جنابعالي آشنا شده و خريد نمايند . با توجه به اينكه قيمت جنابالي از ساير جاها مناسبتر خواهد بود . كمكي به همشهريان خواهد شد و جنابعلي نيز از اين طريق مي توانيد به كارتان توسعه دهيد . موفق و پيروز باشيد .

سلام پدر شما مردی درستگار بود (رحمتیک شیخ برات)و به شماها نیز نان حلال داد اند انشالله موفق خواهی شد

تبریک به همشهری عزیز که صنعتی نو به شهرمان اورده است

با سلام اقا سجاد محمدیان بنده از هم وطن شما هستم به نظرم کار جنابعالی به یاری خدابسیار عالی و خوب است یک پیشنهاد برای جنابعالی دارم بهتره شعبه دو را در اصلاندوز راه اندازی نمایید نویسنده هادی تبریز دن یاساسین مغان اوشاغو

یاشاسین مغان اوشاغو سلام اقا سجاد خسته نباشی همیشه در کارت موفق باشی؟؟؟؟؟؟؟مغانا جیران
ارسال نظر