آخرین اخبارکد مطلب: 26135
تاریخ انتشار: ي, 1396/07/09 - 16:22
آیین سنتی شبیه خوانی و نماز ظهر عاشورا با حضور عزاداران در شهر و روستاهای اصلاندوز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ارس تبار ،در این مراسم که با هدف تصویر سازی واقعه دشت کربلا با حضور انبوه عزاداران حسینی در محلات و مناطق مختلف اصلاندوز برپا شد تعزیه خوانان آیین شبیه خوانی روز عاشورا را اجرا کردند.

در این آیین نمایشی که اجرای آن در اصلاندوز چندین سال قدمت دارد ، تعزیه خوانان مستعد و هنرمند در دو دسته موافق و مخالف خوان با اجرای هنر شبیه خوانی احوالات و وقایع مربوط به هر یک از شخصیت های برجسته واقعه دشت نینوا از جمله حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ، حضرت زینب (س ) ، ابوالفضل ، قاسم ، رقیه ، علی اکبر ، علی اصغر و حر ابن ریاحی و نیز شخصیت سپاهیان یزید از جمله ابن زیاد ، شمر و عمر سعد ، مارید،ازرق ،دیالوگ و متون نمایشی ویژه این مراسم که از سال های گذشته به یادگار مانده است را اجرا می کنند.

پیش از نمایش تعزیه مراسم عزاداری و آیین سنتی شاخسی واخسی و زنجیرزنی عزاداران در محل برگزاری شبیه خوانی برگزار شد.

همچنین نماز ظهر عاشورا به امامت حجت الاسلام اسدزاده امام جمعه اصلاندوز در محل برگزاری شبیه خوانی مسجد جامع و در روستاها و مساجد دیگر شهر نیز اقامه شد.

تصاویری از شبیه خوانی مسجد جامع،مسجد حضرت امام حسین(ع)،مسجد حضرت ابوالفضل(ع) و محله قره قباق را در ادامه می بینید.

تصاویر شبیه خوانی روستاها در کانال تلگرامی ارس تبار موجود است.

انتهای پیام/

 

دیدگاه‌ها

واقعا امسال شبیه خوانی مسجد جامع خیلی باشکوه و باعظمت برگزار شد تقدیر و تشکر میکنم از تمامی شبیه خوانان الخصوص جناب آقای موسی صوری الحق و النصاف کسی نمیتونه مثل ایشون شمر بخونه.اگه به کارهای شبیه خوانان نمره بدن من به ایشون ۲۰ میدم واقعا استاد هستن
ارسال نظر