آخرین اخبارکد مطلب: 26989
تاریخ انتشار : چ, 1396/12/09 - 21:08
آغاز عملیات بزرگترین طرح آبی در شمال استان اردبیل؛
3700 هکتار از اراضی 23 روستای اصلاندوز تحت پوشش آبیاری مدرن قرار می گیرد+عکس

با آغاز عملیات شبکه اصلی و فرعی پایاب سد عمارت حدود 3 هزار و 700 هکتار از اراضی 23 روستای اصلاندوز تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار می گیرند.

به گزارش خبرنگار ارس تبار،اصلاندوز مغان به دلیل قرار گرفتن در کنار دو رودخانه بزرگ ارس و دره رود یکی از مهمترین قطب های کشاورزی در شمال استان اردبیل به شمار می رود.

از آنجا که اکثر اراضی روستاهای اصلاندوز به کشت انواع محصولات کشاورزی و باغی اختصاص یافته است،لذا برای آبیاری این اراضی باید آب پایدار باشد که کشاورزان بتوانند محصولات عالی و با کیفیت وارد بازار کنند.

رودخانه دره رود یا همان قره سو علیرغم پرفشار بودن در فصلهای پاییز و زمستان و بهار متاسفانه تابستانها خشک می شود که این وضعیت باعث نارضایتی کشاورزان و باغداران حریم این رودخانه شده و در برخی مواقع باعث خسارت می شوند.

اجرای طرح آبیاری تحت فشار یکی از مهمترین طرحهای آبی در استان اردبیل است که هم اکنون شاهد نصب شبکه های اصلی این طرح به منظور انجام آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی منطقه هستیم.

به گفته عدیل سروی رئیس سابق جهاد کشاورزی استان اردبیل اجرای سیستم های نوین آبیاری به مساحت 3 هزار و 700 هکتار انجام خواهد شد که از این میزان مساحت ۳ هزار و ۴۵۰ هکتار آن به اراضی زراعی و ۲۵۰ هکتار آن به باغات اختصاص خواهد داشت .

وی درخصوص اهمیت اجرای این طرح افزود:بر اساس بررسی های انجام گرفته تعداد ۲۳ روستا تحت پوشش این طرح قرار دارند که تعداد ۲ هزارو ۲۸۹ خانوار را با جمعیت ۱۰ هزار و ۲۰۷ نفر شامل می شود.

سیدعباس مینایی بخشدار اصلاندوز به کلنگ زنی اجرای بزرگترین شبکه آبیاری مدرن به اراضی شرق و غرب دره رود در دهه فجر امسال با حضور معاونان هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع و هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل و فرماندار شهرستان پارس آباد اشاره کرد.

وی گفت:این پروژه یکی از مهمترین پروژه های حیاتی کشاورزان روستاهای شرق و غرب دره رود بخش اصلاندوز خواهد بود که برای اجرای آن مبلغی بالغ بر 120 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که از سد عمارت شهرستان گرمی به این شبکه متصل می شود.

ایجاد آبیاری تحت فشار در اراضی کشاورزی باعث افزایش ۸۰ درصدی راندمان آب می شود و این مهم برای مناطقی که در تابستانها با کم آبی مواجه هستند می تواند برای توسعه کشاورزی بسیار موثر باشد.

به گزارش ارس تبار،کشاورزان و باغداران روستاهای حاشیه دره رود سالها در تابستاها با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم می کردند که با این طرح بسیاری از مشکلات این قشر زحمت کش جامعه روستایی و عشایری حل خواهد شد.

اصلاندوز در 200 کیلومتری شمال استان اردبیل واقع شده و در همسایگی کشور جمهوری آذربایجان است.

گزارش از سید سجاد میرزایی

عکس از بهروز شعبانی

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر