سایتهای ادارات

بخشداری اصلاندوز

 آخرین اخبارپربازدیدترین اخبار


کد مطلب: 26840
تاریخ انتشار : س, 1396/11/10 - 09:13

«کمال اصلانی»کارآفرین موفق اصلاندوزی است که با پشتکار توانسته در مدت یک سال در مزرعه پرورش شترمرغ برای خود و 4 جوان دیگر اشتغال زایی ایجاد کند.

به گزارش خبرنگار ارس تبار،شترمرغ پرنده‌ای است که به خوبی در بین مردم شناخته نشده است.این پرنده با طول قامت بیش از 2 متر با 90 الی 135 کیلوگرم وزن یکی از بزرگترین پرندگان جهان و بومی کشور آفریقا محسوب می شود.

از مزایای این پرنده عظیم‌الجثه نوع تغذیه اوست به طوری که به طور معمول علوفه‌خوار بوده و اگر تغذیه مناسب شود سریع وزن اضافه کرده و می‌تواند کشتار شده و سود زیادی را عاید صاحب خود کند.

شتر مرغ از 2 سالگی تا 30 سال تخمگذاری می‌کند و در سال 40 تا 70 عدد تخم می‌گذارد. هرعدد تخم از 1 تا 2 کیلوگرم وزن دارد و سر و ته آن به سختی قابل تشخیص است.پوسته آن بسیار ضخیم بوده لذا شکستن آن به آسانی شکستن تخم‌مرغ نیست. مزه و درصد میزان چربی و پروتئین آن مانند تخم‌مرغ است و به همان روش‌ها پخت و پز می‌شود. عسلی شدن تخم شترمرغ حدودا 45 دقیقه و سفت شدن آن دوبرابر این زمان طول می‌کشد.تخم شترمرغ هم جزو مواد غذایی‌ است که مصرفش به خانم‌های باردار یا افراد مبتلا به کم‌خونی توصیه می‌شود.

 

حدود 40 کیلوگرم گوشت سالم هر پرنده شترمرغ است که فاقد چربي و كلسترول بالاست.از چربی شتر مرغ برای توليد روغن و صابون استفاده می شود. پوست و پر شتر مرغ در توليد پوشاك كاربرد دارد. مغز اين پرنده در درمان بيماری آلزايمر موثر است و از بافت زانوی شترمرغ در دستگاه هاي الكترونيكی و مخابراتی استفاده می شود. حتی می توان قرنيه چشم اين پرنده را به قرنيه چشم انسان پيوند زد.گوشت شترمرغ منبع غنی از ویتامین‌ها است همچنین هضم بالایی دارد و بعد از گوشت ماهی از نظر هضم در رتبه دوم قرار دارد.

 

اقتصاد مقاومتی را از هر گوشه ای شروع کنید منفعتی دارد،پرورش شتر مرغ یکی از عرصه های اقتصاد مقاومتی،ضمن اینکه سرگرم کننده است مزیت دیگر اشتغالزایی دارد.

اصلاندوز با داشتن آب و هوای گرم و خشک،مزارع وسیع و یونجه زارها می‌تواند بهترین محیط را برای پرورش شترمرغ فراهم کند که این موضوع نیازمند آگاه‌سازی افراد علاقمند به این فعالیت است.در این رابطه به سراغ "کمال اصلانی" پرورش دهنده شتر مرغ در روستای مقصودلوی سفلی رفتیم.

 

اصلانی از راه پرورش مرغ گوشتی و تولید شتر مرغ و کشاورزی امرار معاش می کند. او در این رابطه می گوید:حدود یکسال پیش به دلیل علاقه‌ای که به کار تولیدی داشتم به خدا توکل کردم و کار را شروع کردم.

وی که قبلا در تهران سکونت داشته و برای راه اندازی این واحد به اصلاندوز نقل مکان کرده است گفت:حدود 200 قطعه شترمرع در زمینی به مساحت یک هکتار پروروش و تولید می شوند و برای 4 نفر بصورت مستقیم شغل ایجاد کرده ام.

این کارآفرین بازدهی و قابل کشتار این پرنده را یک دوره 10 ماهه عنوان کرد و گفت:برای راه اندازی واحد پرورش شترمرغ با سرمایه شخصی و زمین خودم و بدون استفاده از تسهیلات دولتی مبلغ 500 میلیون تومان هرینه کردم.

اصلانی با اشاره به بازدیدهای مسئولان از مزرعه پرورش شتر مرغ می گوید:علیرغم بازدیدهای مختلف مسئولان همچنان حمایت نمی شوم و نیاز است در راستای شکوفایی اقتصاد منطقه و تولیدات داخلی از کارآفرینان حمایت کنند.در غیر اینصورت ادامه فعالیت واحدهای اقتصادی با مشکل همراه خواهد شد.

وی با بیان اینکه به گفته مسئولان جهاد کشاورزی پرورش شترمرغ از نوع ماکیان محسوب می شود و بدین علت تسهیلاتی از طرف جهاد کشاورزی تعلق نمی گیرد افزود:پرورش شترمرغ در اصل مقرون به صرفه است گوشت این پرنده در بازار کیلویی 40 هزار تومان بفروش می رسد اما بیشترین سود را قصابها می برند.

اصلانی با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی برای مصرف گوشت شترمرغ گفت:برای فرهنگ‌ سازی و افزایش رغبت مردم اصلاندوز به مصرف گوشت شترمرغ باید مزیت و خواص آن به مردم معرفی شود.

وی در پایان ضمن تقدیر و تشکر از حضور خبرنگار ارس تبار در محل پرورش شترمرغ و اطلاع رسانی این طرح گفت:پرورش شترمرغ از جمله کارهایی است که هم در جهت اقتصادی و هم در جهت سلامتی جامعه بسیار ارزشمند است در این راستا مسئولان باید به صنعت شترمرغ توجه ویژه‌ای داشته باشند و به افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند کمک کنند.

اما امروز مدیر امور اعتبارات بانک کشاورزی از آغاز پرداخت ۱۲هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در روستاها خبر داد و گفت:پرداخت تسهیلات برای اشتغال در مناطق روستایی از هفته گذشته آغاز شده و ۴ بانک کشاورزی، رفاه کارگران، توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید به عنوان عامل پرداخت در این طرح معرفی شده‌اند.

به گزارش ارس تبار،در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولیدات داخلی و بومی،دولت و مسئولان با پرداخت تسهیلات به کارآفرینان می توانند زمینه فعالیت آنها را فراهم کنند،چرا که در صورت تامین اعتبار و پرداخت تسهیلات به آنها می توانند موفقیت های را در توسعه اقتصادی منطقه و کشور کسب کنند.

گزارش از سید سجاد میرزایی

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظر